Servikal spondilotik miyelopatiyi saptamada difüzyon tensör görüntülemenin etkinliği
Tensor magnetic resonance imaging on the detection of cervical spondylotic myelopathy
  1. Tez No: 435607
  2. Yazar: HİLAL ER ULUBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL OKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Servikal spondilotik miyelopati(SSM)'yi saptamada difüzyon tensör manyetik rezonans görüntülemenin katkısını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Ocak-Haziran 2016 tarihleri arasında boyun ağrısı, parezi, ellerde uyuşma gibi semptomlar nedeniyle servikal manyetik rezonans görüntüleme için başvuran hastalar çalışmaya alındı. 1.5 Tesla MRG cihazı ile konvansiyonel servikal MR çekiminden sonra yaklaşık 7,5 dakika süren Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) sekansı ek olarak uygulandı. Olgular spinal stenoz derecesine göre 4 gruba ayrıldı. Elde edilen veriler özel bir yazılım ile incelenerek renk kodlu FA(fraksiyone anizotropi) ve ADC (Appearent Diffusion Coefficient) haritaları oluşturuldu. Bu haritalardan ROI (region of interest) kullanılarak FA ve ADC değerleri hesaplandı ve bu değerlerin istatistiksel olarak tanıya katkısı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the contribution of tensor magnetic resonance imaging on the detection of cervical spondylotic myelopathy (CSM). Material and Methods: The patients applied between Jan-June 2016 for cervical magnetic resonance imaging due to the symptoms like neck pain, paresis, and numbness in hands were studied. Beside the conventional cervical imaging with 1,5 Tesla MRI, DTI (Diffusion Tensor Imaging), which takes approximately 7,5 minutes, was applied additionally. The cases were categorized into 4 groups according to the degree of spinal stenosis. The obtained datas were analysed by a special software and color coded FA(fractioned anisotrophy) and ADC (Appearent Diffusion Coefficient) maps were generated. FA and ADC values were calculated by using the ROI (region of interest) and the contribution of these values on the diagnosis was evaluated statistically.