Adıyaman bölgesinde yaban keçisi capra aegagrus erxl. popülasyonu üzerine gözlemler
Observations on wild goat capra aegagrus erxl. populations in adiyaman region
- Tez No: 547793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yaban keçisinin popülasyonu üzerine yapılan bu çalışma, Adıyaman ili, Çelikhan, Gölbaşı, Kâhta, Tut, Sincik, Merkez ilçeleri sınırları içerisinde yer alan İndere Genel Avlağı, Batı Adıyaman Genel Avlağı, Gilisi, Ulubaba, Bezar, Akdağ, Harmanlı, Sincik Devlet Avlağı mevkilerinde 2016 ve 2017 tarihlerinin Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Köylü, kılavuz ve OGM çalışanlarından yardım alınarak ön etüt aşamasında 1/25000'lik topoğrafik haritalara işaretlenen gözlem noktalarında, her biri ikişer kişiden oluşan gözlem timleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Tüm Gözlem noktalarında“Belirli Noktalarda Bekleyerek Sayım (Nokta Sayım) Yöntemi”uygulanmıştır. Hayvanların doğrudan gözlemlenmesinin yanı sıra çeşitli iz ve belirtiler de değerlendirilmiştir. Arazi gözlemleri, toplam 36 noktada yapılmıştır. Gözlem noktalarında varlığı belirlenen her bir yaban keçisi, gözleme ait diğer bilgilerle birlikte gözlem kartına yerinde işaretlenmiştir. Daha sonra büroda değerlendirilen sonuçlar, tablo ve grafikler halinde gösterilmiştir. Gözlemler sonunda, aynı mevki ve noktalarda yapılan her bir gözlemde bir defada görülen maksimum fert sayısı baz alınarak araştırma alanında 2016 yılı sonunda popülasyonun büyüklüğü 375 melez türle birlikte toplam 3092 olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet oranları; %26 erkek, %54 dişi ve %20 yavru olarak belirlenmiş ve dişi başına yavru oranı 0,36 olduğu saptanmıştır. 2017 yılı sonunda ise Yaban keçisi popülasyonun büyüklüğü 416 melez türle birlikte ise toplam 3182 adet olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet oranları; %20 erkek, %61 dişi ve %19 yavru olarak belirlenmiş ve dişi başına yavru oranı 0,31 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, made on population of wild goats, was conducted İndere Genel Avlağı, Batı Adıyaman Genel Avlağı, Gilisi, Ulubaba, Bezar, Akdağ, Harmanlı, Sincik Devlet Avlağı provinces located in Adıyaman city, Çelikhan, Gölbaşı, Kâhta, Tut, Sincik, Merkez districts in November-December in 2016 and 2017. Land Works: We got help from villagers, guide and OGM workers and it was made by observation teams, each of them consisted of two people, in observation points marked in 1/25000 topographic maps in preliminary study stage. Counting by Waiting at Specific Points (Point Counting) Method was applied at all observation points. In addition to direct observation of animals, various traces and signs were also evaluated. Land observations were made at a total of 36 points. Each wild goat, determined at the observation points, was marked observation card in place with other information of observation. The results were evaluated in the office and shown in tables and graphs. At the end of the observations, the total size of the population at the end of 2016 was determined as 3092 with 375 hybrid species in the research area based on the maximum number of individuals seen at each observation at the same positions and points. Gender ratios were determined as 26% male, 54% female and 20% offspring and it was detected that offspring ratio is 0,36 per female. At the end of 2017, the total size of the wild goat population was found to be 3182 with 416 hybrid species. Gender ratios were determined as 20% male, 61% female and 19% offspring and it was detected that offspring ratio is 0,31 per female.