Esnek matris çarpımı ve esnek kriptosistem
Soft matrix product and soft cryptosystem
  1. Tez No: 406094
  2. Yazar: BÜŞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, esnek kümeyi ve esnek kümeleri temsil eden esnek matrisleri tanımlayacağız. Bu temsil, bilgisayar hafızasında esnek kümeyi saklamak için kullanışlıdır. Kriptosistem ile ilgili tanımlar vereceğiz. İkinci bölümde, esnek matrislerin invers çarpımını ve karakteristik çarpımını tanımlayacağız ve özelliklerini vereceğiz. Üçüncü bölümde, esnek kümelere ve esnek matrislere dayanan yeni bir şifreleme algoritması vereceğiz. Esnek şifreleme ve esnek deşifrelemeyi tanımlayacağız. Dördüncü bölümde, esnek şifreleme ve esnek deşifreleme örnekleri vereceğiz.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, we define soft set and soft matrices which are representative of the soft sets. This style of representation is useful for storing a soft set in computer memory. We give definitions of with related cryptosystem. In the second chapter, we define inverse product, characteristic product of soft matrices and give their properties. In the third chapter, we suggest a new encryption scheme which are based on soft sets and soft matrices. We define soft encryption and soft decryption. In the fourth chapter, we give examples of soft encryption and soft decryption.