Kolorektal anastomozlarda intraoperatif hava testinin önemi
  1. Tez No: 40611
  2. Yazar: AKİF TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Anastomoz kaçağı kolorektal cerrahinin en önemli komplikasyonu olup, postoperatif mortalitenin en yaygın nedenidir. Birçok risk faktörleri ifade edilmişse de, en önemli nedenin operasyon tekniği ve anastomoz seviyesi olduğu görülmek tedir. Bu nedenle anastomoz kaçaklarını önlemeye yönelik birçok çalışma mevcut tur. Bunlardan biri de intraoperatif hava testidir. Bu yöntemin yararlılığını belirlemek üzere 32 hasta üzerinde bu prospektif randomize çalışma yapılmıştır. İntraoperatif hava testi için pelvis serum fizyolojik ile doldurulduktan sonra rektum gerilinceye kadar sigmoidoskoptan hava verilerek pelvis içerisinde hava kabarcığı oluşup oluşmadığı izlendi. 32 hastanın 16'sında hava testi uygulandı. Hastaların 4(%25)'ünde hava kaçağı tespit edilerek onarıldı. Postoperatif dönemde test uygulanan grupta klinik anastomoz kaçağı 1 hastada (%6.2), test uygulanmayan grupta 2 hastada (%12.5) izlendi. întraoperatif hava testi, herhangi bir kaçağın hemen tanınmasını ve onarıl masını sağlayan, çabuk, basit ve etkili bir yöntemdir. Kolorektal anastomozlardan sonra oluşacak kaçakların azalmasına yardımcı olmaktadır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anastomos leakage is the most important complication of colorectal surgery and, the most common reason of postoperative mortality. Although so many risk factors have been defined, the most important reasons seem to be operation technique and, anastomos level. For this reason there are so many studies to prevent anastomos leakage one of them is intraoperative air test. We have done a prospective randomize study with 32 patients to detect benefit of this process for air testing after anastomosis the pelvic area completely filled with serum sale and, by pumping air though sigmoidoscope until the rectum tensed and, then we observed whether air bulbing has occurred. We applied air test for 16 of 32 patients. Air leakage detected for the patients and repaired. During the postoperative period clinical anastomos leakage is observed for 1 patient(6,2%) in the tested group and for 2 patients(12,5%) in the group which is not tested. Intraoperative air test is an effective, simple and, quick process which provides detached and repaired of any anastomos leakage may reduce the leakage rate after colorectal anastomosis. 40