Laparoskopik kolesistektomi sonrası safra yollarının kolesintigrafik araştırılması
- Tez No: 40612
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Literatürdeki yayınlarda laparoskopik kolesistektominin komplikasyonlarının postoperatif erken dönemde tespit edilmesi için farklı yöntemler önerilmiş ve çok az sayıda yayın kolesintigrafîk yöntemi bu amaçla uygulamıştır. Bu çalışma; kolesintigrafîk yöntemle laparoskopik kolesistektominin komplikasyonlanm erken postoperatif dönemde tespit etmek ve açık yöntemle karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Servisimizde Kasım 1992 - Mayıs 1994 tarihleri arasında laparoskopik kolesistektomi uygulananlardan 30 hasta ve kontrol grubu olarak açık kolesistektomi uygulananlardan 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta prospektif olarak araştırılmıştır. Her iki gruptaki hastalara rutin olarak postoperatif 1. gün kolesintigrafîk tetkik uygulanmıştır. Gruplar arasında postoperatif major ve minör safra yolu komplikasyonu açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Operasyon süresi açısından laparoskopik kolesistektomi bir dezavantaja neden olurken, hastanede yatış süresinin kısalığı açısından açık yönteme göre belirgin derecede üstündür. Kolesintigrafîk yöntem her iki gruba ait safra yolu komplikasyonlu olguları henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit edebildiği için postoperatif 1. günde rutin olarak uygulanması tavsiye edilebilir düşüncesine varılmıştır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the literature; various methods have been proposed to find-out the complications of laparoscopic cholecystectomy (LC) in the postoperative period. But, few authors have used the cholescintigraphic method for this purpose. This study, using the cholescintigraphic method, is presented to investigate the bile duct complications of LC early in the postoperative period and to compare with the traditional open cholecystectomy (OC). A total of 60 patients, 30 of which were chosen randomly from the patients who underwent LC, and 30 of which were chosen randomly from the patients who underwent OC are investigated prospectively. On the first postoperative day; cholescintigraphies were performed for all the patients in the both groups. There was no difference between the two groups from the point of postoperative major or minor bile duct complications and wound complications statistically. The longer operation time for the LC constitutes a disadvantage. But, LC is superior to OC because of its shorter postoperative hospitalization time. We have concluded that, the cholescintigraphy is advisable on the first postoperative day because of its high sensitivity for bile leakage and obstruction as much to distinguish the asymptomatic patients having bile duct complications before the onset of the symptoms. 53