Dünya ülkelerinin sanayiye yönelik değişkenler yönünden benzerliklerinin kümeleme analizi yöntemleri ile incelenmesi
A search on similarities of the world countries from the stand point of variables aimed at industry with the methods of cluster analysis
  1. Tez No: 406151
  2. Yazar: SENEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, verilerin sınıflandırılmasında kullanılan istatistiksel analizlerden olan kümeleme analizi yöntemleri genel olarak incelendikten sonra bu yöntemlerin genel bir karşılaştırması yapılmıştır. Bulgular ve tartışma bölümünde tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen ülkelerin bazı sanayi değişkenlerine ait verileri kullanılarak, kümeleme analizi yöntemlerinden hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan yöntemler yardımıyla söz konusu ülkelerin benzerlikleri incelendi. Yöntemlere göre ortaya çıkan kümeleme sonuçlarının uygunluğu Çok değişkenli tek yönlü varyans analizi (MANOVA) ile değerlendirildi. Yapılan araştırmada ele aldığımız veri seti, kümeleme analizinin değişik yöntemlerine göre analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, oluşan kümelerdeki ülkelerin durumlarına baktığımızda genel olarak ekonomik bakımdan gelişmiş ülkelerin sanayinin çok gelişmiş olduğu ülkeler olduğu ve bu ülkelerin farklı kıtalarda yer almasına rağmen aynı kümeler içerisinde yer aldığı gözlemlenmiştir. Kullandığımız yöntemler dikkate alındığında kümeleme tekniklerinin benzer sonuçlar verdiği, oluşan kümelerden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods of the cluster analysis, which is one of the statistical analysis used for data classification, have been researched, and then these methods have been compared in general.In the part of findings and discussion, the data related to some industrial variables of the countries selected by stratified sampling samples has been used and so the similarities of the aforementioned countries have surveyed by the means of the hierarchical or non-hierarchical methods, which are the ones of cluster analysis methods.The congruity of the cluster results ensued according to the methods have been appreciated by the variance analysis (MANOVA) which is multivariate but unidirectional. The data set used in this study are analyzed according to the different methods of cluster analysis. When the results are examined and the position of the countries in cluster are seen, it is observed that the very developed countries usually have a developed industry, and a place in the same cluster in spite of the fact that they are in different continents.In the case of considering the methods used, it is understood through the clusters occured that cluster tecniques show similar results.