Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.)'nin biyolojik mücadelesinde Trichoderma spp. kullanım olanakları üzerinde araştırmalar
Researches on Trichoderma spp. for biological control of root knot nematodes (Meloidogyne spp.)
  1. Tez No: 406158
  2. Yazar: ŞEYMA TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN MENNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kök-ur nematod (Meloidogyne spp.)'ları dünyanın tamamında yayılış gösteren, geniş konukçu dizisine sahip, önemli bitki zararlıları arasındadır. Kök-ur nematodları ile mücadele oldukça zordur. Mücadele yöntemlerinin uygulanmasındaki çeşitli dezavantajlar alternatif mücadele çalışmalarını ve özellikle biyolojik mücadele çalışmalarının önem kazanmasını sağlamıştır. Biyolojik mücadele etmenlerinden entomopatojen funguslar ilk sırayı almaktadır. Bu çalışmada nematodlarla mücadelede kullanılan funguslardan Trichoderma spp.'nin etkinliği in vivo ve in vitro koşullarda araştırılmıştır. Meloidogyne cinsinde 97'den fazla tür bulunmaktadır ve bunlar içerisinde en önemlileri olan M. arenaria Neal (Yerfıstığı kök-ur nematodu), M. incognita Kofoid and White (Pamuk kök-ur nematodu) ile M. javanica Treub (Java kök-ur nematodu) ve M.ethiopica çalışmada kullanılmıştır (Eisenback ve Triantaphyllou). Çalışmada inokulum kaynağı olarak bu seri kültür populasyonlarından elde edilecek nematodun 2. dönem larvaları kullanılmıştır. Trichoderma spp. 'nin 5 farklı izolatı olan Trichoderma harzianum, T. hamatum, T. longibrachiatum, T. atroviride ve T. asperellum kullanılmıştır. Denemede Trichoderma izolatlarının etkinlikleri öncelikli olarak in vivo koşullarda denenmiş ve daha sonra in vitro da etkinlikleri ortaya konmuştur. Laboratuarda yürütülen petri denemeleri ve kontrollü serada yürütülen saksı denemeleri sonucunda istatistiksel analizlerle Trichoderma izolatlarının nematod mücadelesinde olumlu etkilerinin olduğu ortaya konmuştur. Trichoderma izolatlarından T. harzianum, T. hamatum, T. longibrachiatum, T. atroviride ve T. asperellum bitki gelişimi olumlu yönde etkilerken, aynı zamanda köklerde meydana urlanmayı da azaltmıştır. İzolatlar birbiri ile kıyaslandığı zaman önemli bir fark gözlenmezken, Trichoderma harzianum' un en etkili izolat olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) which spreads throughout the world, with a broad host range, are important plant pests. Fighting the root-knot nematodes is quite difficult. Various drawbacks in the implementation of struggle led to the increasing importance of alternative methods and especially the fight against biological control. Entomopathogenic fungi from biological agents is the first order. In this study, the fungus Trichoderma spp used to combat nematodes on activity was investigated in vivo and in vitro. The genus Meloidogyne spp. are kind of more than 97, and they in the most important M. arenaria Neal (peanut root-knot nematode), M. incognita Kofoid and White (Cotton root-knot nematode) and M. javanica Treub (Java root -R nematode) and used in studies by M.ethiopica (Eisenback and Triantaphyllou). The study will be obtained from this series of culture as inoculum source of the nematode populations 2nd larvae are used. Trichoderma spp. five different isolates of Trichoderma harzianum, T. hamatum, T. longibrachiatum, T. atroviride and T. asperellum used. The activities of the Trichoderma isolates tested in the assay as the primary in vivo has been demonstrated in vitro and then the events. The petri dishes in the laboratory experiments carried out and results in controlled greenhouse pot experiments conducted in combating nematodes statistical analysis Trichoderma isolates have been demonstrated to have positive effects. Trichoderma isolates of T. harzianum, T. hamatum, T. longibrachiatum, T. atroviride, and T. asperellum positively affects plant development, but also reduced to root-knot. Isolates were significant differences when compared with each observed, Trichoderma harzianum 'has emerged as the most effective strains.