Temporomandibular eklem hastalarında mandibular kondilin trabeküler yapısının fraktal analiz yöntemi ile incelenmesi
The assessment of trabecular structure of mandibular condyle in patients with temporomandibular joint dysfunction using fractal analysis
  1. Tez No: 406179
  2. Yazar: BELDE ARSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Klasik geometrik şekillerle tanımlanamayan, karmaşık geometriye sahip, farklı ölçeklerden görüntülendiğinde birbirine benzeme özelliği gösteren şekiller fraktal olarak tanımlanmıştır. Son yıllarda tıp alanında radyografiler ve dijital görüntüler üzerinde potansiyel anomalilerin ve mevcut hastalıkların şiddetinin teşhisinde fraktal analiz (FA) yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) olan hastalardan alınan panoramik grafilerde mandibular kondilin trabeküler yapısında meydana gelen değişiklikler FA yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada 18-73 yaş aralığında TMED olan toplam 100 kişiye (69 kadın, 31 erkek) TK/TMED formu ile ön klinik tanılar konulmuştur. Kontrol grubu, hasta grubunun yaş ve cinsiyet eşleştirmesi ile oluşturulmuştur. Çalışmada Kodak 8000 dijital panoramik cihazında 73 kVp ve 5 mA sabit parametreleri ile panoramik grafiler elde edilmiştir. Grafiler üzerinde mandibular kondilde meydana gelen dejenerasyon miktarı derecelendirilerek, FA yapılmıştır. ImageJ v1.48 programı ile görüntüler üzerinde mandibular kondil sınırları içerisinde 84x84 piksel boyutlarında kare şekilli bölgeler seçilerek, trabeküler yapının fraktal boyutu(FB) hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler (Independent t-test, Anova) için SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fractals are defined as complex shapes which classical geometrical shapes fail to describe. They present self-similarity when observed on different scales. Recently fractal analysis (FA) has been used in detecting potential anomalies and severity of disorder based on digital images and radiographies. The aim of this study is to evaluate changes in mandibular condyle's trabecular structure in patients with temporomandibular joint dysfunction (TMJD) using FA. A total of 100 patients (69 female, 31 male) aged between 18-73 years were clinically diagnosed with DC/TMD form. Control group involved patient group's pairs matched by age and sex. The radiographies were obtained by Kodak 8000 digital panoramic device with 73 kVp and 5 mA fixed parameters. The degree of degeneration on mandibular condyles was calculated and FA applied. 84x84 pixel sized regions of interest were selected on radiographies within the boundary of mandibular condyle and fractal dimension (FD) was calculated using ImageJ v1.48 program. SPSS program was used for statistical analyses (Independent t-test, Anova).