İndirek kuafaj uygulamalarında theracal materyalinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of indirect pulp capping application with theracal material
- Tez No: 406180
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, indirek kuafaj endikasyonu gösteren ikinci süt azı ve sürekli birinci büyük azı dişlerinde Theracal materyalinin kullanılması ve etkinliğinin diğer indirek kuafaj materyalleriyle karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. İndirek kuafaj, dişin canlılığını korumaya yönelik vital bir tedavidir. Diş çürüğünün pulpaya yakın olduğu ama pulpanın açılmadığı yani endodontik tedavi gerektirmeyen durumlarda, pulpaya yakın kısmın üzerine dentin yapımını uyaran bir materyal uygulanıp tersiyer dentin oluşumu sağlanır ve böylece dentin kalınlığı artar, pulpa kendini korumaya alır. Uygun bir materyalle diş restore edilerek tedavi bitirilir ve klinik ve radyografik kontroller yapılır. Çalışmaya dahil edilen dişler, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 4-15 yaş aralığındaki sağlıklı ve koopere çocuklardan seçilmiştir. Klinik ve radyografik olarak enfeksiyon bulgusu olmayan ve pulpaya yakın ama pulpası açık olmayan indirek kuafaj endikasyonlu 300 çürüklü diş çalışma kapsamına alınmıştır. İkinci süt azısı ve sürekli birinci büyük azı dişlerinden oluşan toplam 300 diş 50'şerli gruplar halinde ayrılmıştır. Çalışılacak dişe önce lokal anestezi uygulanmış ve tükürük izolasyonunun sağlanabilmesi için rubberdam takılmıştır. Daha sonra kavite açılıp çürük temizlenmiş, kavite klorheksidinli solusyonla dezenfekte edilip dişlere Ca(OH)2, Theracal ve MTA'dan oluşan üçerli gruplar halinde indirek kuafaj uygulanıp, süt dişleri kompomer, sürekli dişler kompozit restorasyon ile bitirilmiştir. Bulgular klinik ve radyografik olarak 1, 3, 6, 9, 12, 18'inci aylarda kontrol edilip, dentin köprüsü oluşumu izlenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Klinik olarak ağrı, fistül, abse, hassasiyet durumlarının olmaması, radyografik olarak da herhangi bir radyolusens periapikal lezyonun oluşmaması, patolojik rezorpsiyonun olmaması başarı kriterlerini oluşturmuştur. Bu çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (ortalama,standart sapma) yanı sıra nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare ve Fisher gerçeklik testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is evaluation of Theracal material's efficiency and to compare indirect pulp capping materials with Theracal material in primary and permanent molars that have indications for indirect pulp treatment. Indirect pulp capping is a treatment that preserve the pulp's vitality. In the case of caries lesion is close to the pulp and the pulp doesn't expose, it doesn't required root canal treatment and a material that inducing tertiary dentin formation is placed on the pulp, in this way thickness of dentin increases and the pulp protects itself. The tooth is restored with a suitable material and patients are called for clinical and radiographic controls. Healty and coorepative children (4-15 years old) admitted the Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Pediatric Dentistry were included in this clinical research. 300 teeth with indirect pulp indications and non-clinical and radiographic evidence of infection were included in this study. 300 teeth were divided into groups consisting of 50 pieces and only second primary molars and first permanent molars were included. Firstly local anesthetic was applied to teeth and rubberdam was placed for saliva isolation. After the lesion cavity was cleaned, teeth were disinfected with chlorhexidine solution and indirect pulp treatment was applied to the teeth with Ca(OH)2, Theracal ve MTA materials. Then, primary molars were restored with compomer material, permanent molars were restored with composite material. Clinical and radiographic findings were controlled at 1, 3, 6, 9, 12, 18th Months and the results were compared statistically. In this study, statistical evaluation of the obtained data was done with the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation) as well as the comparison of qualitative data Chi-square and Fisher's exact test was used to evaluate the data.