Broiler damızlıklarda farklı özellikteki kuluçkalık yumurtalardan çıkan civcivlerin büyüme performansları
Growth performance of broiler chicks obtained from different type of hatching eggs
  1. Tez No: 406195
  2. Yazar: KAĞAN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma materyali, 54 haftalık yaştaki Ross 308 broiler damızlık sürüden aynı gün içinde toplanan yumurtaların (n=3059) tasnifi sonucu elde edilmiştir. Elde edilen yumurtalar şekline göre 4 gruba ve bu grupların 3 tekrarı şeklinde düzenlenmiştir. Farklı özelliklerdeki kuluçkalık yumurtalardan çıkan dişi ve erkek broiler civcivlerin büyüme performansları, yemden yararlanma oranı, karkas özellikleri, yaşama gücü ve performans indeksi değerleri karşılaştırılmıştır. Denemede kullanılan tüm civcivlerin çıkım ağırlıkları dişilerde 47.8±0.2 ve erkeklerde 49.6±0.2 g olarak tespit edilmiştir (P0.05). Ancak, cinsiyet ve hafta etkisinin oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05) önemsiz bulunmuştur. Büyük yumurtalardan çıkan civcivlerin ölüm oranı diğer gruplardan oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir (P=0.01). Elde edilen sonuçlara göre, özellikle büyük yumurtalardan çıkan broilerlerin büyüme performanslarının daha iyi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, tüm gruplarda erkek broilerlerin dişilere göre daha iyi bir performans gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eggs were obtained from Ross 308 breed which were at 54 weeks of age (n=3059). All eggs were collected in the same day and classified into different categories according to their physical characteristics. In the trial design each group had three replicates. Data included growth performance, feed conversion ratio (FCR), carcass characteristics, mortality rates and performance efficiency index of different sex within each group were compared. The difference in hatching weight of male (49.6±0.2 g) and females chicks (47.8±0.2 g) were highly significant (P0.05). But the effects of sex and age was highly significant on FCR results during the study (P0.05). The mortality rate of chicks hatched from large eggs were significantly lower than other groups (P=0.01). As conclusion, the broilers hatched from large eggs and male broilers had better growth performance in all groups.