Farklı genotipten Japon bıldırcınlarının bazı verim özellikleri
Some yield characteristics of Japanese quails from different genotypes
  1. Tez No: 707687
  2. Yazar: İSMAİL CAN BATKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, farklı genotipik yapıdaki bıldırcınlarda yumurta verimi, amacıyla planlanmıştır. Denemede biri ticari (T) diğeri ise Çukurova Üniversitesinde yetiştirilen japon bıldırcını (CU) olmak üzere iki genotip kullanılmıştır. Her iki genotipten kuluçka sonunda 500 civciv elde edilmiştir. Elde edilen bıldırcınlar 5 hafta büyütüldükten sonra canlı ağırlığa göre seleksiyon yapılmıştır. Böylece, denemede 2 kontrol (TK, CUK), 2 seleksiyon (TS, CUS) ve 2 melez (TM, CUM) olmak üzere 6 farklı deneme grubu oluşturulmuştur. Her deneme grubundan 72 adet damızlık bıldırcın seçilmiş ve toplam 432 hayvan kullanılmıştır. Yumurtlama döneminde damızlık hayvanların beslenmesinde %17 ham protein ve 2750 kcal/kg ME içeren yumurta yemi, döllerin beslenmesinde ise %22 ham protein ve 3000 kcal/kg ME içeren etlik civciv yemi kullanılmıştır. Damızlık olarak kullanılan hayvanların cinsi olgunluk yaşı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve kuluçka parametreleri incelenmiştir. Damızlıklardan elde edilen döllerde ise haftalık canlı ağırlık, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı ve 5 hafta süre sonunda karkas özellikleri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, damızlıklarda 14 haftalık ortalama yumurta verimi boyunca en yüksek yumurta veriminin ticari seleksiyon grubunda, en düşük ise Çukurova Üniversitesi melez grubunda olduğu bulunmuştur. Yumurta ağırlığı açısından 3, 4 ve 5. haftada muamele grupları arasında gözlenen farkların önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05) bulunmuştur. Yemden yararlanma oranı açısından 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine egg production and hatchability in quails with different genotypic structures and fattening performance in the offspring obtained from them. Genotypes used in the experiment were the Japanese quails (CU) reared at Çukurova University and the commercials quails (T). 500 chicks at the end of incubation were obtained from both genotypes. After the quails obtained were grown for 5 weeks, selection was made according to live weight. Thus, 6 different experimental groups were formed in the experiment, including 2 control (TK, CUK), 2 selection (TS, CUS) and 2 crossbred (TM, CUM). Each experimental group consisted of 72 quails, a total of 432 animals were used. Egg feed containing 17% crude protein and 2750 kcal/kg ME in laying period was used in the feeding of the breeders animals, and broiler chicken feed containing 22% crude protein and 3000 kcal/kg ME was used in the feeding of the offspring. The sex, maturity age, egg yield, egg weight and hatching parameters of the animals used as breeders were examined. Weekly live weight, feed consumption, feed conversion ratio, live weight gain and carcass characteristics at the end of 5 weeks were examined in offspring obtained from breeders. According to the findings obtained from the study, it was found that the highest egg yield was in the commercial selection group and the lowest in the Cukurova University crossbreed group during the 14-week average egg yield of breeders. In terms of egg weight, the differences observed between the treatment groups at the 3th, 4th and 5th weeks were found to be significant (P0.05).