Genç ve yaşlı damızlıklardan elde edilen etlik piliçlerin farklı yerleşim sıklığında yetiştirilmesinin bazı davranış, tibia kemiği, et kalite ve performans özellikleri üzerine etkisi
The effect of rearing of broilers hatched from young and old breeders at different stocking densities on some behavior, tibia bone, breast meat quality and performance characteristics
- Tez No: 558328
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GENÇ VE YAŞLI DAMIZLIKLARDAN ELDE EDİLEN ETLİK PİLİÇLERİN FARKLI YERLEŞİM SIKLIĞINDA YETİŞTİRİLMESİNİN BAZI DAVRANIŞ, TİBİA KEMİĞİ, ET KALİTE VE PERFORMANS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Mert SAĞLAM Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mustafa AKŞİT 2019, 56 sayfa Bu çalışmada, genç ve yaşlı etlik damızlıklardan elde edilen civcivlerin farklı yerleşim sıklığında yetiştirilmesinin yem yeme, su içme, gezinme, oturma, tüneme ve agresif gagalama davranışları üzerindeki etkilerinin belirlenmesinin yanı sıra tibia kemiği, göğüs eti kalitesi ve performans özellikleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışmada, 576 adet Ross 308 genotipine ait karışık cinsiyette etlik civciv kullanılmıştır. Araştırmada, civcivler damızlık yaşlarına göre iki gruba ayrılmıştır: 1) Genç damızlık sürüden elde edilen (GDS, 28 haftalık) civcivler 2) Yaşlı damızlık sürüden elde edilen (YDS, 60 haftalık). Her grup 3 farklı yerleşim sıklığına (12 piliç/m2 - 16 piliç/m2 -20 piliç/m2) ayrılarmıştır. Denemede piliçlerin canlı ağırlıkları, yem tüketimleri ve ölüm oranları haftalık olarak saptanmıştır. Canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı bu değerlerden hesaplanmıştır. Deneme boyunca, sabah ve akşam alınan görüntü kayıtlarından kanatlıların davranışları incelenmiştir. Ayrıca, tüm piliçlerin yürüme skoru değerlendirmeleri denemenin 39. günde yapılmıştır. Deneme sonunda tüm gruplardan toplam 72 adet (her grup için 6 dişi: 6 erkek) piliç kesildi. Piliçlerden alınan tibia kemiği ve göğüs eti örneklerinde bazı özellikler belirlenmiştir. Bu sonuçlar, deneme süresince YDS piliçlerin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem tüketimlerinin GDS piliçleren daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur (P0.05), fakat 21-42. ve 0-42. günlerde GDS piliçlerin daha iyi yemden yararlanma değerine sahip oldukları anlaşılmıştır (P0.05), fakat 0-42. günlük dönemde, düşük yerleşim sıklığındaki piliçlerin daha fazla yem tükettikleri belirlenmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF REARING AT DIFFERENT STOCKING DENSITIES OF BROILERS HATCHED FROM YOUNG AND OLD BREEDERS ON SOME BEHAVİOR, TIBIA BONE, BREAST MEAT QUALITY AND PERFORMANCE CHARACTERISTICS Contact Mert directly Master Thesis, Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Mustafa AKŞİT 2019, 56 pages In this study, the effect of rearing of chicks obtained from young and old broiler breeds at different stocking densities on feeding, drinking, walking, sitting, perching and aggressive pecking behaviors, as well as their effects on tibia bone, breast meat quality and performance characteristics were investigated. In this study, 576 mixed sex broiler chicks of Ross 308 genotype were used. In the study, the chicks were divided into two groups according to the breeder ages: 1) chicks from young breeder flock (YBF, 28-wk-old) and 2) chicks from old breeder flock (OBF, 60-wk-old). Each group was divided into 3 different stocking densities (12 broilers/m2, 16 broilers /m2 and 20 broilers /m2). In the experiment; body weight (BW), feed intake (FI) and mortality rates of chickens were determined weekly. Body weight gain (BWG) and feed conversion ratio (FCR) were calculated from these values. During the experiment, the behavior of birds in the morning and evening were examined from the video recordings. In adittion, the gait score assessments of all chickens were done on d 39 of the experiment. At the end of the experiment, 72 chickens (6 females: 6 males for each group) from all groups were slaughtered. Some characteristics on tibia bone and breast meat samples obtained from chickens were determined. The results showed that body weight, body weight gain and feed consumption of OBF broilers were higher than YBF broilers during the experiment (P 0.05), but it was observed that YBF broilers had better FCR in 21-42 and 0-42 days (P 0.05), but in period of 0-42 days, it was determined that broilers at low stocking density consumed more feed (P 0.05).