Gıda lojistiğinde dağıtım maliyetlerinin minimizasyonu için araç rotalama problemi: İstanbul içi dağıtım için bir uygulama
Vehicle routing problem for minimizing distribution costs in food logistics: A case study on urban distribution in Istanbul
- Tez No: 988882
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖNÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde lojistik faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi, işletmelerin rekabet avantajı elde etmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle gıda sektöründe ürünlerin hızlı ve zamanında teslimatı büyük önem taşımaktadır. Gıda ürünlerinin raf ömrü, tazeliği ve müşteri beklentileri göz önünde bulundurulduğunda, dağıtım süreçlerinin maliyetinin etkin bir şekilde planlanması mecburi bir hale gelmektedir. Bu çalışmada, gıda lojistiğinde dağıtım maliyetlerinin optimizasyonu amacıyla Araç Rotalama Problemi (ARP) ele alınmıştır. Tek depo üzerinden, tek tipte araçların kullanıldığı bir dağıtım ağı için matematiksel modelleme ve çözüm yöntemleri incelenmiştir. Literatürde yer alan araç rotalama modelleri ve çözüm teknikleri araştırılarak gıda sektörüne uygun bir modelle çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı, işletmelerin dağıtım süreçlerinde karşılaştıkları maliyet kalemlerini minimize edecek araç rotalama stratejilerinin geliştirilmesidir. Bu kapsamda araç kapasiteleri, müşteri talepleri, zaman kısıtları ve mesafe gibi parametreler dikkate alınarak maliyet odaklı bir model kurulması hedeflenmiştir. Ayrıca, gıda lojistiğinin dinamik yapısı nedeniyle talep tahmini ve rota planlamasında dikkate alınabilecek güncel yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması ile gıda lojistiği alanında faaliyet gösteren işletmelere dağıtım operasyonlarında etkin kaynak kullanımı, maliyet tasarrufu ve müşteri memnuniyetini artıracak stratejik bir yol haritası sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the effective and efficient management of logistics activities plays a critical role in enabling businesses to gain a competitive advantage. Particularly in the food industry, the fast and timely delivery of products is of great importance. Considering the shelf life, freshness, and customer expectations of food products, it has become mandatory to plan distribution processes in a cost-effective manner. This study addresses the Vehicle Routing Problem (VRP) with the aim of optimizing distribution costs in food logistics. Mathematical modeling and solution methods have been examined for a distribution network where a homogeneous fleet of vehicles operates from a single depot. By reviewing vehicle routing models and solution techniques in the literature, a model suitable for the food sector has been applied. The main objective of this study is to develop vehicle routing strategies that minimize the cost components encountered in distribution processes. In this context, a cost-oriented model is aimed to be established by considering parameters such as vehicle capacities, customer demands, time constraints, and distance. Additionally, due to the dynamic nature of food logistics, current approaches for demand forecasting and route planning have been evaluated. This thesis aims to provide a strategic roadmap for businesses operating in food logistics to enhance resource utilization, achieve cost savings, and increase customer satisfaction in distribution operations.