İç lojistik süreçlerinin tasarruf algoritması ve matematiksel modelleme ile iyileştirilmesi
Optimization of internal logistics processes with savings algorithm and mathematical modeling
- Tez No: 908657
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ULUSKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde işletmelerin üretim veya hizmet faaliyetlerini yürütürken karşılaştıkları kritik süreçlerden en önemlisi lojistik yönetimidir. Akademik çalışmalara göre, lojistik yönetiminde tercih edilen en yaygın problem çözüm yöntemlerinden biri de Araç Rotalama Problemi'dir (ARP). Bu tez, 27.02.2024 tarihinde başlatılan Türkiye Uzay Sanayii A.Ş. Bilimsel Araştırmalar Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Savunma sanayinde yalın üretim ve iç lojistiğin stratejik önemini ve etkilerini analiz eden çalışma, Toyota Üretim Sistemi'nden (TPS) esinlenen yalın üretim metodolojisinin ve iç lojistiğin süreçlerdeki israfları azaltarak operasyonel verimliliği artırma hedeflerini incelemektedir. Çalışma, savunma sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin operasyonel süreçlerini optimize etmeyi ve rekabet avantajlarını artırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, mevcut en iyi uygulamaları belirleyerek işletmelerin bu uygulamalardan nasıl faydalanabileceklerini göstermeyi hedeflemektedir. Tez kapsamında, ARP literatüründeki uygulamalar ve çözüm yöntemleri incelenmiş ve lider savunma sanayi şirketinin lojistik hizmetlerine odaklanılmıştır. Hem tasarruf algoritması modeli hem de ARP ile çözüm yapılarak mevcut durum ve diğer yöntemler karşılaştırılmıştır. Özellikle, 17 İst (İst 2'den İst 23'e kadar) için talep değerleri ve mesafe matrisi kullanılarak, kapasite kısıtlarını ve depo yerleşimini dikkate alan bir çözüm modeli geliştirilmiştir. Bu çözüm modeli, LINGO programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, lider savunma sanayi şirketinin lojistik operasyonlarında önemli iyileştirmeler sağlanmış ve operasyonel verimlilik artırılmıştır. Mevcut durum ve alternatif yöntemler arasındaki karşılaştırmalar, stratejilerin etkinliğini göstermiş ve lojistik süreçlerin iyileştirilmesine yönelik değerli bilgiler sunmuştur. Bu proje ve tez, savunma sanayinde yalın üretim ve iç lojistiğin stratejik önemini vurgulamakta ve lider savunma sanayi şirketinin lojistik süreçlerinde önemli iyileştirmeler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Presently, logistics management is one of the most important critical processes that businesses face while carrying out their production or service activities. According to academic studies, one of the most common problem-solving methods preferred in logistics management is the Vehicle Routing Problem (VRP). This thesis was prepared within the scope of the Scientific Research Project initiated by Türkiye Uzay Sanayii A.Ş. on 27.02.2024. Analyzing the strategic importance and impact of lean manufacturing and internal logistics in the defense industry, the study examines the lean manufacturing methodology inspired by the Toyota Production System (TPS) and the goals of internal logistics to increase operational efficiency by reducing waste in processes. The study aims to optimize the operational processes of enterprises operating in the defense industry and increase their competitive advantage. In addition, it is aimed to identify existing best practices and to show how enterprises can benefit from these practices. Within the scope of the thesis, ARP applications and solution methods in the literature are examined and the focus is on the logistics services of a leading defense industry company. Both the savings algorithm model and the ARP solution are compared with the current situation and other methods. In particular, using the demand values and distance matrix for 17 stations (from Station 2 to Station 23), a solution model is developed that takes into account capacity constraints and warehouse layout. This solution model was implemented using the LINGO program. As a result, significant improvements were achieved in the logistics operations of a leading defense industry company and operational efficiency was increased. Comparisons between the current situation and alternative methods demonstrated the effectiveness of the strategies and provided valuable insights for the improvement of logistics processes. This project and thesis highlight the strategic importance of lean manufacturing and internal logistics in the defense industry and provides significant improvements in the logistics processes of a leading defense industry company.