Sonlu spektruma sahip dördüncü mertebeden sınır değer problemlerinin matris gösterimleri
Matrix representations of fourth order boundary value problems with finite spectrum
  1. Tez No: 406219
  2. Yazar: HAMİT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde sonlu spektruma sahip dördüncü mertebeden kendine eş sınır değer probleminin bir sınıfını oluşturacağız ve bu düzenli kendine eş dördüncü mertebeden sınır değer problemlerinin matris problemlerinin belirli bir sınıfına denkliğini göstereceğiz. Buradaki denkliğin anlamı aynı özdeğerlere sahip olmalarıdır. Böyle bir denklik daha önce sadece ikinci mertebeden durum için biliniyordu ve biz burada bu sonuçları dördüncü mertebeden sınır değer problemlerine genişleteceğiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we construct a class of fourth order self-adjoint boundary value problems whose spectrum is finite and we show that these class of regular self-adjoint fourth order boundary value problems are equivalent to a certain class of matrix eigenvalue problems. Here“being equivalent”means that they have exactly the same eigenvalues. Such an equivalence was previously known only for the second order case and here we will extend these results to fourth order boundary value problems.