Residual material characteristics of an industrial building after fire
Yangına maruz kalmış endüstriyel bir yapıda yangın sonrası malzeme özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 406221
  2. Yazar: SERKAN ETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yangına maruz kalmış bir endüstri binasının malzeme özelliklerinin değişimi deneysel olarak bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Yapılan gözlemler neticesinde yapı, hasar durumuna göre 5 bölgeye ayrılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü saha incelemesi, ikinci aşama da ise yapının kolonlarından alınan beton karot numuneleri ve betonarme çeliğinin incelenmesinden oluşmaktadır. Beton karot numuneler üzerindeki basınç dayanımı testi ile incelenmiştir. Petrografik incelemesi taramalı elektron mikroskobu, X-ışını kırınım deseni ve X-ışını enerji dağılımı steroskopisi yöntemi ile yapılmıştır. Çelik numunelerde ise mekanik özellik olarak çekme dayanımları incelenmiştir. Mekanik ve petrgorafik incelemelerin sonuçları literatürede yapılan çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, beton numunelerin tüm bölgelerde mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerini farklı oranlarda kaybettiği gözlemlenmiş, yapıda sıcaklığın muhtemelen 100°C ile 600°C arasında değiştiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Residual material properties of an industrial building exposed to fire were investigated experimentally in this study. Fire site was divided five part according to visual observation. Site investigation was the first stage of this study and second stage was the laboratory works which were made on steel and concrete core samples taken from industrial building columns. Concrete core samples were tested for residual mechanical properties by compressive strength test. Petrographic examination of cores was made with SEM (Scanning Electron Microscopy), XRD (X-ray Diffraction) and EDX (Energy Dispersive X-ray Spectroscopy) analysis. Reinforcement steel bars were investigated mechanically for tension strength. Mechanical and petrographic examination results were compared with the results in literature. Consequently, concrete lost mechanical, physical, and chemical properties with different deterioration ratios, and the possible temperature changes were between 100°C and 600°C in the industrial building during fire.