Assessment of the environmental radioactivity in Hatay region
Hatay bölgesinde çevresel radyoaktivitenin belirlenmesi
  1. Tez No: 406222
  2. Yazar: MUTTALİP ERGUN TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI, DOÇ. DR. GÜRSEL KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hatay sınırlarında doğal çevresel radyoaktivite ölçümlerini gerçekleştirmek üzere;su ve toprak numuneleri toplanıp laboratuvara taşınmıştır. Bununla birlikte havadaki gama dozu da ölçülüp kaydedilmiştir. Bu amaçla; toplanan 39 farklı su numunesinin brüt alfa ve brüt beta aktivite konsantrasyonları 10 kanallı düşük seviye sayıcıyla tesbit edilip kaydedilmiştir. İkinci aşamada; Hatay sınırlarında 55 farklı toprak numunesinin aktivite konsantrasyonları hesaplanmıştır. Numuneler TAEK- Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi tesislerinde gama spektrometri sistemi ile analiz edilmiştir. Son olarak; 215 farklı noktada havadaki gama dozu ölçülmüş ve tablo halinde kayıtlara geçmiştir. Sonunda, Hatay sınırlarında yaşayan insanlara; su, toprak ve hava yoluyla ulaşabilecek risk tesbiti yapmak üzere, yıllık efektif doz hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate the natural environmental radioactivity measurements around Hatay; water and soil samples were picked around this region and carried to laboratuary. Near by, exposure gamma doses in air, were also measured and noted. In that case; the gross Alpha and Beta activity concentrations of the collected 39 different water samples were counted by ten channels low level counter and recorded. In the second step; totally 55 different samples were collected from all around of Hatay to determine the activity concentration in soil samples. These samples were analysized by gamma spectrometry system in CNAEM. Finally; the exposured gamma dose rates in airwere measured from 215 different points and the results were given in the respective tables. At last to check any risk comes from water, soil and air; the annual effective doses were obtained for human lives in HATAY region.