Gıda boyalarının bağırsak florası üzerine etkileri ve LacZ gen ekspresyonunun araştırılması
Investigation of effects of the food dyes on intestinal flora and LacZ gene expression
  1. Tez No: 406223
  2. Yazar: ANFAL ALKATEEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beslenme, insanın hayatının devamı için en temel ihtiyaçlarından biridir. Elli yıl öncesiyle kıyasladığımızda beslenme alışkanlıklarımızın neredeyse tamamen değiştiğini söyleyebiliriz. Günümüzde çekici görüntüleri nedeniyle, üzerinde çok da fazla düşünmeden tükettiğimiz hazır yiyeceklerle, doğal besinlerden hızla uzaklaşıyoruz. Hazır yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak, bozulmaya neden olacak patojenlerden korumak ve renk vermek için gıda katkı maddeleri kullanılmaktadır. Sentetik gıda boyaları kimyasal yapıları itibariyle doğada bulunmayan ama kimyasal sentez yoluyla üretilebilen gıda renk maddeleridir. Çalışmamızda Brilliant Blue ve Dark Green gıda boyalarının bağırsak florasının bir parçası olan Escherichia coli üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Her gıda boyasının 3 farklı konsantrasyonu çalışılmıştır.20 gün boyunca muamele edilmiş ve günlük bakteri sayımları yapılarak bakteri gelişimi üzerine etkileri ve Lac Z ekspresyonu real time PCR ile araştırılmıştır. Özellikle 12. günden sonra kontrol grubuna kıyasla Brilliant Blue ve Dark Green uygulanan bakteri gruplarında bakteri büyümesinin azaldığı saptanmıştır. Her iki gıda boyasının E. coli jenerasyonları lacZ gen bölgesinin ekspresyonu üzerine anlamlı bir etki etmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the most basic needs for the continuation of human life. When compared with almost fifty years ago, we can say that our eating habits changed completely. Today, because of attractive images, without thinking too much on the prepared food that we consume, we are rapidly moving away from natural foods. Food additives are used to impart color, to extend the shelf life of prepared food and to protect from pathogens that cause spoilage. Synthetic food dyes not found in nature according to their chemical structures, but are produced via chemical synthesis. This study aimed to investigate the effect of Brilliant Blue and Dark Green food dyes on the Escherichia coli which is part of the intestinal flora. The 3 different concentrations studied of each food dyes. The bacteria treated for 20 days and bacterial counts daily performed. The effects of each dyes on the growth of bacteria and Lac Z expression were determined by real time PCR. Especially after 12 day, bacterial growth in the group of bacteria that treated with Brilliant Blue and Dark Green have been found to decrease compared to control group. Both food dyes were found to not influence significantly on generation of E. coli by the expression of the LacZ gene.