Designing of an adaptive fixture for thin-walled free-form surfaced parts
İnce cidarlı serbest form yüzeyli parçalar için uyarlanabilir bağlama aparatı tasarımı
  1. Tez No: 406224
  2. Yazar: MELİKE AVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Serbest yüzeyli ve ince cidarlı parçalar hafiflik ve mukavemetleri gibi avantajlarından dolayı havacılık sektöründe tercih edilmektedir. Bağlama aparatları, işleme, taşlama, kaynaklama, montaj gibi imalat işlemlerinin temel unsurlarından birisidir. İğneli bağlama aparatları parça yüzeyini iyi kavrayabilme özellikleri sayesinde popülerlik kazanmışlardır. Bu çalışmanın da amacı serbest yüzeyli ve ince cidarlı parçaların işlenmesinde kullanılacak iğneli bağlama aparatının tasarımı ve incelenmesidir. Serbest yüzeyli ve ince cidarlı parçaların işlenmesinde, parçanın toleransını ve kalitesini doğrudan etkileyen sehim faktörü göz önünde bulundurulmuştur. Sehim sonuçları üç farklı iğne çapı, üç farklı iğne düzeni ve üç farklı kuvvet için iki ayrı noktadan ANSYS SEA (Sonlu Elamanlar Analizi) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Von-Mises Analizi de sehim analizinde kullanılan prensibe göre yapıldı. En iyi iğne çapı ve iğne düzeni belirleyerek, ince cidarlı parçaların frezelenmesi ve paleler için uç tamiratında işleme esnasında aşırı sehim oluşturmadan kullanılacak uyarlanabilir iğneli bağlama aparatı tasarımı amaçlanmıştır. Sonuçlar şunu göstermiştir ki, sıralı iğne düzeni en iyi uyarlanabilir bağlama aparatı tipi olarak kullanılabilirdir. Sıralı iğne düzeninde 2mm çapında iğne kullanılarak her iki kuvvet uygulama noktası için de (uç ve orta) en düşük sehim saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Free-form surfaced thin walled parts are generally preferred because of their lightness and strength in aerospace industry. Fixtures are the main elements in manufacturing processes, such as machining, grinding, welding, assembling etc. Pin fixtures are type of fixtures and they are gaining popularity since they can adopt part surface. This study aims to design and investigate the pin fixtures for free-form surfaced thin-walled parts to be machined. In machining of free-form surfaced thin-walled parts, main machining considerations are deflections which directly affect the dimensional tolerances and part qualities, and stresses considered as a main cause of deflection. Deflection results were obtained for three pin diameters, three pin configurations and three different forces at two points using ANSYS FEA software. The Von-Mises stresses were also analyzed for the same principle as used in the deflection analyses. Through determining the best pin fixture configuration and pin diameter, it is aimed to design an adaptive pin fixture for thin-wall machining and blade tip repair without excessive deflections. The results have shown that the array configuration can be used as the best adaptable fixture type for part-to-part geometry. Minimum deflections both for edge and midspan loading are obtained for array configuration using 2mm pin diameters.