Design and construction of a toolbox for measurements of light and temperature
Işık ve sıcaklık ölçümü ıçın bır araç kutusu tasarımı ve üretimi
- Tez No: 406239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, dijital lüxmetre ve termometre içeren bir araç kutusu geliştirimiştir. Çalışmada, foto direnç ve foto transistörden oluşan iki farklı ışık sensörü ve iyi kalibre edilmiş sıcaklık sensörü kullanılmıştır. Işık sensörleri referans bir fotometre baz alınarak kalibre edilmiştir. Optik ve sıcaklık verileri Arduino Uno ile toplanmış ve ölçüm sonuçları LCD ekrana yazdırılmıştır. Ayrıca, MATLAB programı kullanılarak aydınlatma ve sıcaklık verilerini istenilen zaman aralığında analiz eden ve uygun bir şekilde monitöre gösteren bir bir Grafik Arayüz programı da yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a simple toolbox containing a digital lux meter and a digital thermometer has been constructed. Two different light sensors, a photo-resistor and a photo-transistor, and a well calibrated temperature sensor are used. Light sensors are calibrated against a reference photometer. The optical and thermal data are acquired by means of Arduino Uno and measurement results are printed on an LCD screen. In addition a Graphical User Interface using MATLAB has been developed to analyze and visualize the illumination and temperature data in desired time interval.