Atmospheric muon flux measurements by using two scintillator paddles
İki adet raket parıldak kullanılarak atmosferik muon akı ölçümleri
  1. Tez No: 406243
  2. Yazar: EMRAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, Türkiye'de 850 m rakımlı Gaziantep şehrinde atmosferik müon parçacıklarının akısı ve açısal dağılmaları ölçülmüştür. Ölçüm iki sintilatör, iki foto-sensör modülü ve bir birleştirici DRS4 elektronik kartı barındıran MüonTeleskopu detektör sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Müon Akı = 185 ±18 m^(-2 ).s^(-1) olarak bulunmuş ve açısal dağılımın kuramsal öngörüler ile uyum içinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the flux and the angular distribution of the atmospheric muon particles have been measured in Gaziantep city at 850 m altitude in Turkey. Measurements are performed by a Muon Telescope detector system containing two scintillators, two photo-sensor modules and a DRS4 chip. The muon flux is found to be Flux = 185 ±18 m^(-2 ).s^(-1) and the angular distribution is shown to be consistent with the theoretical predictions.