Modeling and analysis of gravity driven granular discharge
Yerçekimi tahrikli granül tahlıiyesinin modelleme ve analizi
- Tez No: 406245
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde yerçekimi etkisinde çalışan dikey silindirik silo ile granül madde akışının modelleme ve analizi esaslı deneysel çalışma sunulmaktadır. Deneysel çalışma ayrı test sistemleri olarak modellenmiş – depolanmış silo içeriğinin deşarjından oluşmaktadır. İlk sistemde rastgele gevşek dağılıma sahip silo içeriğinde tek bir granül madde kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. İkinci sistem depolanmasında farklı granül maddenin dikey yönde , katmanlar halinde modellenmesi ve yatay yönde merkez ve yan modellenmesi kullaılmıştır. Granül madde deşarjı farklı orifis çıkış çaplarına ,D sahip düz ve konik alt plakalar kullanılarak gerçekleştirilerek plaka merkezinde yer alan orifis çapının ve deşarj şeklinin etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir.Granül madde farklı fiziksel özelliklere sahip olan parçacıklar olarak kullanılmıştır. Parçacık fiziksel özelliklerinin ölçülmesi ve modellemesi ve depolama özelliklerinin –modellemenin belirlenmesi deşarj ölçümlerinden önce yapılmıştır.Granül madde parçacıkları mercimek, maş fasulyesi, irmik, zeolit, polietilen granül, boş kapsül ve dolu kapsül olarak kullanılmıştır. Parçacık şekilleri küresellik Φ ve form faktörü FF ile tanımlanmış ve parçacık eşdeğer parçacık çapı deq belirlenmiştir. Silo depolama içeriği modellemesinde kütle yoğunluğu ρb ve gözeneklilik ε kullanılmıştır.Deneysel çalışmada kullanılan parametre aralıkları 0.8mm < deq
Özet (Çeviri)
An experimental investigation on the modeling and analysis of granular matter flow through a gravity driven vertical cylindrical silo is presented in this thesis. The experimental investigation consists of discharge of modeled silo content as separate test systems. In the first system a single granular matter stored in random loose distribution is used. In the second system storage of two different granular matters distributed as layer by layer alignment in vertical direction and center – side horizontal alignment in cross-sectional area of silo is used. The granular matter discharge is through a variety of orifices having different outlet diameters, D located at the center of flat bottom and conical bottom plates to determine the influence of shape and size of orifice outlet. The granular matter is a variety of particles having different physical characteristics. The modeling of the particles, measurement of the physical characteristics of particles and their storage characteristics are covered before the discharge measurements. The particles of granular matter are lentil, mung bean, semolina, zeolite, polyethylene pellets, empty capsule, and filled capsule. The shapes of the particles are ranging from spherical to non-spherical ones .The utilized particle characteristics are defined as the size which is given by equivalent particle diameter deq , shape of the particle which is defined by sphericity Φ and form factor FF. The silo storage is described by content bulk density ρb and porosity Ɛ. The covered ranges are 0.8mm < deq < 12.6mm, 0.01< d/D < 0.31, 69 kg/m3 < ρb < 881 kg/m3, 0.01