Türk inşaat sektöründe sürdürülebilir yapım maliyetine etki eden faktörler
The factors affecting sustainable construction costs on turkish construction sector
- Tez No: 406299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünyada çevreyi tehdit eden su, malzeme, kaynak ve enerji tüketiminin, karbondioksit salınımlarının ve sera gazı emisyonlarının yüksek oranda artması gibi sorunlarda artış olmuştur. İnşaat endüstrisi, özellikle binaların yapım ve kullanımı sürelerince bu etkilere önemli derecede katkıda bulunmaktadır. Yapıların ortaya çıkardığı bu etkilerin azaltılmasını destekleyen sürdürülebilir yapıların gelişmesi bu sebeple önemlidir ve son yıllarda ülkemizde büyük önem verilmeye başlanılmıştır. Bir yapının sürdürülebilir özellikler sahip olabilmesi için hangi kriterlere uygun inşa edilmesi gerektiğinin sorusunu beraberinde getirmektedir. Bu tezin temel amacı sürdürülebilir yapıma etki eden faktörlerin neler olduğunu ve ilk yatırım maliyetine etkilerinin değerlendirilmesidir. Öncelikle, yapım maliyetini etkileyen faktörler ve ayrıntılı olarak maliyet ve bütçelerin hazırlanılması konuları irdelenmiş; buna bağlı olarak sürdürülebilirlik, sürdürülebilir gelişim, sürdürülebilir yapım ve uluslar arası sertifikalandırma sistemlerine göre bir binanın sürdürülebilir kriterlere uygun olabilmesi için sahip olması gereken özellikler açıklanarak, Türkiye' de yeşil bina sertifikası almış bir yapı incelenmiştir. Giriş bölümünde, tezin amacı ve içeriği belirtilerek, sürdürülebilir yapım maliyetini etkileyen faktörler kısaca açıklanmıştır. 2.bölümde; yapım maliyetini etkileyen faktörler ve ayrıntılı olarak maliyet ve bütçelerin hazırlanılması konularından bahsedilmiştir. 3.bölümde; sürdürülebilirlik, sürdürülebilir gelişim, sürdürülebilir yapım ve uluslar arası sertifikalandırma sistemlerine göre bir binanın sürdürülebilir kriterlere uygun olabilmesi için sahip olması gereken özellikler açıklanarak, Türkiye' de yeşil bina sertifikası almış bir yapı incelenmiştir. Bina ömür boyu maliyet karşılaştırılmsı hesapları ile sürdürülebilir bir yapının ilk yatırım maliyetini etkileyen bileşenler detaylı olarak incelenmiştir. Türkiye'de inşa edilen sürdürülebilir bir yapı ile normal bir yapının enerji tüketimini etkileyen faktörler baz alınarak maliyet karşılaştırma yöntemi ile ilk yatırım maliyetine etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. 4.bölümde; detaylı literatür taraması sonuçları baz alınarak bir anket formu geliştirilmiş, ve bu form kullanılarak sürdürülebilir yapılar hakkında bilgi ve deneyim sahibi uzmanların bu konudaki görüşleri derlenmiştir. Toplanan verilerin analizi için çeşitli istatistiksel metodlar kullanılmış ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Buna bağlı olarak sürdürülebilir yapım maliyetini etkileyen ekonomik, çevresel ve sosyal, yatırımsal, sektör ve eğitim yönünden faktörlerin önem ve uygulama değerleri açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar sürdürülebilir yapıların geliştirilmesi ve ilk yatırım maliyetini etkileyen faktörlerin önem ve uygulama düzeylerinin belirlenmesine yardımcı olmuştur. Sonuç bölümünde; sürdürülebilir yapıların ilk yatırım maliyetini etkileyen faktörlerin altı çizilerek, buna bağlı yorum ve düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction industry, especially construction period and after construction the way of using buildings have great role on these effects. Therefore, developing of sustainable structures to reduce these effects is very important and in recent years in our country these kind of structures have great importance. To have sustainable properties, structure should be constructed according to some certain criteria. The main aim of this thesis is to determine the factors of affecting sustainable construction and evaluate the effects on initial investment costs First, factors on construction cost, preparing costs and budget issues, are elaborated; then, according to sustainability, sustainable development, sustaniable construction and global certification system, the eligiblty of a building about including sustainable criteria are explained and a building in Turkey which has green building certification is invetigated. In the introduction, the purpose and the content of the thesis, the factors affecting the sustainable construction costs are described briefly. In the second section, factors that affect the construction costs, also detailing and preparing the budget issues are discussed. In the third section, sustainability, sustainable development, sustainable production and international certification of a building system according to sustainable criterias that are eligible are explained along with examining the structure which has received the green building certification. İt is discussed the building components that affect the life time construction and the cost of building's sustainable optimization. İt is analyzed the factors that affect energy consumption of a sustainable construction copmaring between a standart construction with a optimization method analyzing the first investment cost. In the fourth section a questionnaire is developed based on the results od a detailed review of the literature and gives the information about sustainable structures and experiences using the form is complied by experts. Various statistical methods are used to analyized for collected data and the results are analyzied very detailed. Depending on this, economic environmental, social, industrial investments and educational factors that affect the sustainable construction costs are explained and noticed. The results help to determine the importance and the application level of factors affecting on the development of a sustainable constructions investment costs.