Birim fiyat sözleşmeleri ile yapılan kaba yapı betonarme işlerde alt yüklenici teklif hazırlama süreci önerisi
Bid preperation process suggestion for subcontactors in reinforced concrete work with unit price contracts
  1. Tez No: 510834
  2. Yazar: MEHMET CEM DEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türk inşaat sektörü, ülke ekonomisinin en büyük yapı taşlarından birisidir. Kimi çevrelerce uzun yıllardır lokomotif görevini yüklenen inşaat sektörü, ekonomik gücü, istihdam kapasitesi ve ürettiği katma değer ile günümüz piyasa dinamiklerini etkileyen en önemli unsur haline gelmiştir. Sektörde faaliyet gösteren tüm aktörlerin bu muazzam denge ve etki kapasitesinin farkında olması önemlidir ve özellikle sektör temsilcisi firmaların yürüttüğü çalışmalarda profesyonellik ve standardizasyon kavramları ile bütünleşerek hareket etmeleri gerekmektedir. İnşaat işlerinin belirli bir kategorisinde uzmanlık kazanmış alt-yüklenici firmalar, sektörde faaliyet gösteren önemli aktörlerdir. Yüklenici şirketlerin amacı birim fiyatlarını optimal standardizasyon ile deterministik teklif fiyatları olarak kullanabilmeleridir. Teklif hazırlama süreçlerinin özellikle bütçesi kısıtlı yüklenici firmalardaki standardizasyonu, hem ihaleleri kazanmada hem de sözleşme yapılan projelerin sürdürülebilir ve kazançlı olmasına katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu tezin amacı; betonarme kaba yapı inşaatları için birim fiyat teklifi hazırlarken takip edilecek süreci belirlemek ve seçilen örnek betonarme projelerin teklif ve uygulama süreçlerinin incelenmesidir. Yapılan çalışmalar neticesinde, betonarme teklifi hazırlayacak firmalara genel hatları ile önerilen teklif hazırlama akış şemasının ve teklif hazırlama şablonlarının sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish construction sector is one of the most important building blocks of the country's economic establishment. The construction sector, which has long been a locomotive for many years, has become the most important factor affecting today's market dynamics with its own economic strength, employment capacity and power of generating additional value. It is important that all actors in the sector are aware of this tremendous balance and impact capacity, and they need to integrate with the concepts of professionalism and standardization, especially in the work carried out by sector representative firms. Subcontractors that have gained expertise in a particular category of construction work are important actors in the sector. Contractor companies should be able to use the unit cost of work as the deterministic bid price with optimal standardization. The standardization of proposal preparation processes, especially in contractors with limited budgets and maybe with a lack of experience, is expected to contribute both winning the bid of a project and to ensuring that the contracted projects are sustainable and profitable. The purpose of this thesis is; to determine the process to be followed while preparing unit bid price for reinforced concrete building constructions and to examine the proposal and application processes of selected reinforced concrete projects. As a result of the studies done, it is aimed to present the proposal preparation flow chart and proposal preparation templates proposed by general guidelines for the firms that will make an offer to future similar reinforced concrete projects in Turkey.