Hücresel sinir ağı kütüphanesinin donanım gerçeklemesine yönelik olarak incelenmesi
Hardware-oriented cellular neural network software library investigation
- Tez No: 406323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERHUN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Görsel veri kullanımının günden güne yaygınlaşması bu verilerin analizinde rol oynayan görüntü işlemenin önemini de arttırmaktadır. Görüntü işleme yönteminin yüksek performansı, verilerin doğru olarak analiz edilebilmesinin de önünü açacaktır. Bu nedenle kullanılacak görüntü işleme aracının nasıl bir sonuç ortaya koyacağını önceden bilmek karşılaşılacak olası sorunların çözümünde önemli rol oynayacaktır. Bu tez çalışmasında hücresel sinir ağlarıyla (HSA) görüntü işlemede referans bir kaynak olan şablon kütüphanesi İkinci Nesil Hücresel Sinir Ağı Emülatörüne (Real-Time Cellular Neural Network (CNN) Processor (RTCNNP-v2)) yönelik olarak incelenmiştir. RTCNNP-v2 literatürdeki full-HD görüntü işleyebilen tek donanımsal gerçekleme olmasının yanı sıra bugüne kadar rapor edilmiş en yüksek hıza sahip HSA emülatörüdür. Ayrık zamanda gerçeklenen RTCNNP-v2 mimarisinin şablon kütüphanesiyle uyumluluğu incelenirken HSA'nın matematiksel modelleri ortaya konmuştur. Şablon kütüphanesinde bulunan uygulamalar tüm sinyal aralığı (TSA) modeli altında incelenmiştir. İncelemeler sonucu kütüphanede yer alan uygulamaların TSA model ile uyumluluğu çizelgeler halinde verilmiştir. Son olarak RTCNNP-v2'nin bir sonraki versiyonuna yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Widespread use of visual data increases the importance of image processing in order to analyse images. It is obvious that the performance of image processing technics are directly related to accurate analysis. Thus, understanding behaviour of these technics plays an important role in solving potential problems. In this thesis, template library, which is a reference software library in image processing with cellular neural networks, is analyzed in terms of one of the hardware implementation of cellular neural networks, Real-Time Cellular Neural Network (CNN) Processor-v2 (RTCNNP-v2). RTCNNP-v2 is unique with its capabaility of processing full-HD video streams. Beside that, it is fastest CNN impelementation reported to date. First, mathematical models of CNN are explained in order to introduce full signal range model which is used at RTCNNP-v2 architecture. Then, templates are illustrated based on full signal range model (FSR). Results are given in tables and templates are classified according to compability of FSR. Finally, future work is discussed for the next generation of Real-Time Cellular Neural Network Processor.