60-80 bölgesindeki kripton izotoplarının Gamow-Teller geçiş özelliklerinin Pyatov yöntemi ile incelenmesi
The study of Gamow Teller transition properties in 60-80 krypton isotopes by Pyatov method
  1. Tez No: 406378
  2. Yazar: AZİZ ANCIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, 60-80 kütle bölgesindeki küresel çift-çift Kr izotoplarının parçacık-deşik etkileşmesi göz önüne alınarak pn-QRPA çerçevesinde Pyatov yöntemi kullanılarak Beta+ ve Beta- Gamow Teller geçiş şiddet dağılımları ve toplam B(GT) değerleri hesaplanmıştır. Hesaplamalara göre, 76-80 kütle bölgesindeki Kr izotoplarının hem B(GT)- hem de B(GT)+ şiddet dağılımlarında GT parçalanması daha belirgin bir şekilde kendini hissettirmektedir. Ayrıca, 72Kr izotopundan 80Kr izotopuna doğru gidildikçe B(GT)- şiddet dağılımlarında GT 1+ durumları daha yüksek enerjilere doğru kaydığı görülmektedir. 72-78 kütle bölgesi için elde ettiğimiz B(GT)+ şiddet dağılımlarındaki yapı, P. Sarriguren ve ark. tarafından deforme basık, deforme yassı ve küresel durumlar için elde edilen dağılımlar ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. 72-78 kütle bölgesinde elde ettiğimiz toplam B(GT)+ değerlerinin P. Sarriguren ve ark. tarafından SG2 Skyrme etkileşmesi kullanılarak RPA çerçevesinde elde edilen sonuçlara daha yakın olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Beta+ and Beta- Gamow Teller transition strength distributions and total B(GT) values for spherical even-even Kr isotopes in the mass region of 60-80 have been calculated by using Pyatov method and considering particle-hole interactions within pn-QRPA framework. According to the calculation results, GT fragmentation is felt more pronouncent in both B(GT)- and B(GT)+ strength distributions of 76-80 Kr isotopes. Moreover, it has been seen that the GT 1+ states in B(GT)- strength distributions shifts to higher energies as it is gone from 72Kr isotopes to 80Kr isotopes. It has also been observed that the structure in B(GT)+ strength distributions obtained for Kr isotopes in mass region of 72-78 is aggrement with those obtained by P. Sarriguren at all for oblate, prolate and spherical shapes of nucleus. It has been seen that our calculated total B(GT)+ values in 72-78 mass region are closer to those obtained by P. Sarriguren at all using SG2 Skyrme interaction within RPA framework.