Türkiye denizlerinde yayılış gösteren bryopsidophyceae (Chlorophyta=Yeşil algler) türleri
Distribution of bryopsidophyceae (Chlorophyta=Green algae) species in Turkey seas
  1. Tez No: 406379
  2. Yazar: ÖZGE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, Türkiye denizlerinde yayılış gösteren Chlorophyta (Yeşil algler) Divisiosuna ait Bryopsidophyceae sınıfı türlerinin araştırılmasına yönelik üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm taksonomik ve morfolojik yönden türlerin tanımlanması, ikinci bölüm moleküler yönden tanımlanma ve üçüncü bölüm ise laboratuarda bazı türlerin kültür ortamında gelişiminin araştırılmasını kapsamaktadır. Örneklemeler Aralık 2011 ile Ekim 2014 tarihleri arasında maske ve şnorkel ya da aletli dalış (SCUBA) yapılarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin dört farklı denizinden ve 11 istasyondan yapılan örneklemelerde tür ve türaltı seviyede 10 cinse ait 30 taksa (Bryopsis corymbosa, Bryopsis cupressina, Bryopsis duplex, Bryopsis hypnoides, Bryopsis plumosa, Bryopsis pennata, Caulerpa cylindracea, Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa, Caulerpa racemosa var. lamourouxxi f. requienii, Caulerpa taxifolia var. distichophylla, Caulerpa scalpelliformis, Codium adhaerens, Codium bursa, Codium corymbosum, Codium decorticatum, Codium decorticatum f. monstrosum, Codium effusum, Codium fragile subsp. fragile, Codium parvulum, Codium taylorii, Codium tomentosum, Codium vermilara, Derbesia tenuissima, Flabellia petiolata, Halimeda tuna, Pedobesia simplex, Penicillus capitatus, Pseudobropsis myura, Pseudochlorodesmis furcellata) tespit edilmiştir. Bu türlerden P. myura Türkiye ve C. decorticatum f. monstrosum, C. taylorii, C. corymbosum,C. parvulum hem Türkiye ve hem de Ege Denizi için ilk kez rapor edilmişlerdir. Türkiye denizlerinde 7 yabancı ve yayılımcı tür bulunmuştur (C. cylindracea, C. racemosa, C. taxifolia var. distichophylla, C. scalpelliformis, C. fragile subsp. fragile, Codium parvulum ve C. taylorii). Bu çalışmada ayrıca Codium türlerinin DNA analizleri yapılmış, PCR protokolü uygulanmış, filogenetik dendogramları çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra F. petiolata ve P. myura türleri laboratuarda MV30 kültür ortamında üretilmiş, erken evrede F. petiolata filamentlerinin ipliksi görüntüsü ve tallusun gelişimleri ile P. myura'nın gametangiyum oluşumları izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Project is composed of three chapters which aim to examine the Bryopsidophyceae species that belonged to Phylum Chlorophyta spreading over the seas of Turkey. The first chapter is comprised of the description of species in terms of taxonomy and morphology, the second chapter describes in terms of molecular analysis and the third chapter covers the research progress of some species in culture medium in the laboratory. Sampling was made by using snorkelling or SCUBA diving between the dates of December 2011 and October 2014. In this project, 30 taxa at specific and infraspecific level (Bryopsis corymbosa, Bryopsis cupressina, Bryopsis duplex, Bryopsis hypnoides, Bryopsis plumosa, Bryopsis pennata, Caulerpa cylindracea, Caulerpa prolifera, Caulerpa racemosa,, Caulerpa racemosa var. lamourouxxi f. requienii, Caulerpa taxifolia var. distichophylla, Caulerpa scalpelliformis, Codium adhaerens, Codium bursa, Codium corymbosum, Codium decorticatum, Codium decorticatum f. monstrosum, Codium effusum, Codium fragile subsp. fragile, Codium parvulum, Codium taylorii, Codium tomentosum, Codium vermilara, Derbesia tenuissima, Flabellia petiolata, Halimeda tuna, Pedobesia simplex, Penicillus capitatus, Pseudobropsis myura, Pseudochlorodesmis furcellata) belonging to 10 genera, are identified from 11 stations of Turkish coasts. From these species, P. myura for Turkey, Codium corymbosum, C. decorticatum f. monstrosum, C. parvulum, C. taylorii for Turkey and Aegean Sea, are reported for the first time. There are 7 invasive species (C. cylindracea, C. racemosa, C. taxifolia var. distichophylla, C. scalpelliformis, C. fragile subsp. fragile, Codium parvulum and C. taylorii) found. Also the DNA, PCR, Phylogenetic tree analysis of Codium species is carried out. Beside this, F. petiolata and P. myura species are analysed in MV30 culture in laboratory. In early stage F. petiolata's fibrously filament view and thallus evolution, P. myura gametangium formation was observed.