Manisa'daki perdeli ve perdesiz betonarme konut yapılarının deprem performansının belirlenmesi ve hasar olasılık eğrilerinin çizilmesi
Determination of seismic performance and fragility curves for reinforced concrete residential structures in Manisa
- Tez No: 406381
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı; Manisa için olası bir depremde meydana gelecek hasar ve kayıp olasılıklarını tahmin etmeye yarayan hasar tahmin araçları geliştirmektir. Çalışma kapsamında 341 adet betonarme konut binası; yapım yılı ve kat adedi gibi ortak özelliklerine göre gruplanmıştır. Toplam 11 farklı bina grubu elde edilmiştir. Binaların tamamı bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak modellenmiş ve her bir bina modeli nonlinear statik itme analizi ile analiz edilmiştir. Ardından, analizlerden elde edilen veriler kullanılarak her bina grubu için 4 farklı hasar olasılığını gösteren kırılganlık eğrileri çizilmiştir. 11 farklı bina grubu için toplam 44 kırılganlık eğrisi elde edilmiştir. Çalışma neticesinde elde edilen eğriler kullanılarak, benzer özelliklere sahip binaların yer aldığı herhangi bir bölgedeki olası hasarları tahmin etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is, to develop damage and loss estimation tools for predicting the earthquake damages in a possible earthquake for Manisa. In the study, 341 reinforced concrete buildings are grouped according to common features such as number of story and year of build. A total of 11 different building set was obtained. All of the buildings are modeled in 3-D computer model of the building and each was analyzed by nonlinear pushover analysis. Then, fragility curves of 4 different damage possibilities were plotted for each building set using the data obtained from pushover analysis results. Total of 44 fragility curves were obtained for 11 different building set. Using the fragility curves obtained as a result of this study, it is possible to estimate the potential damage in any area for the buildings with similar characteristics.