İzmir ve Manisa'daki firmalarda stratejik satınalma düzeyi
The levelof strategic purchasing amongthe firms in Izmir and Manisa
  1. Tez No: 423066
  2. Yazar: CAN YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Satınalma, satış ile birlikte ticari faaliyetlerin ortaya çıkışından bu yana tarihsel bir aktivitedir. Ekonomik gelişmelerle birlikte daha karmaşık organizasyonlar olan şirketler ortaya çıkınca bu iki temel aktiviteye üretim, pazarlama, finans, muhasebe, lojistik, insan kaynakları, araştırma geliştirme gibi aktiviteler katılmıştır. Ancak satınalma, bu faaliyetlerden daha eski bir faaliyet olmasına rağmen yakın zamana kadarstratejik bir şirket fonksyonu olarak görülmüyordu. Porter'ın beş kuvvet çalışması ile beraber bu durum önemli şekilde değişikliğe uğradı. Öncü firmalar, satınalma fonksyonunun stratejk önemini kavrayarak satınalma faaliyetlerine ve tedarikçileri ile olan ilişkileri geliştirmeye odaklandılar. Bu tez stratejik satınalmayı genel hatları ile anlamayı, İzmir ve Manisa bölgesindeki şirketlerde stratejik satınalma düzeyini ve stratejik satınalmaya etki ettiği düşünülen statü, bilgi ve beceriler, kullanılan kaynaklar ve risk alma davranışı gibi boyutların varlığını ve stratejik satınalma düzeyine etkisinin olup olmadığını, Carr ve Smeltzer'in 1997 yılındaki çalışmalarında kullandıkları yaklaşımı ve stratejik satınalma tanımını kullanarak anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda şirket büyüklüğü, sermaye yapısı ve hedef pazar gibi şirket profili özellikleri ile stratejik satınalma düzeyi arasında pozitif bir ilişki olup olmadığını da anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purchasing, along with selling is a historical activity since the beginning of the trade relations in human history. As the economic evolutions created more complex organizations like companies, several other fundamental functions also came into the picture such as manufacturing, marketing, finance, accounting, logistics, human resources, research and development. Although purchasing, as an activity has a longer history with respect to some of the functions listed above, it's not until the past three decades that it has started to be recognized as an important, actually a strategic function of the company. The major turning point in the recognition of the importance of the purchasing as a strategic function is owed to Porter's five forces that define the competitive environment of an industry. The most progressive firms recognized the importance of the purchasing function for the company performance, started to pay close attention on their purchasing function and focused on how to improve their supplier network management. This thesis aims to give a general overview on what the strategic purchasing is and understand the level of adoption of strategic purchasing practices among firms based in Izmir and Manisa Turkey using the approach and definition of the strategic purchasing that Carr and Smeltzer (1997) described.The study also aims to understand whether there is a positive correlation between the level of strategic purchasing and some of the company profile variables of a company such as the size, the capital structure and the target market.