İdeal olmayan sınır şartlarına sahip eksenel hareketli kiriş titreşimi
Vibration of axially moving beam with non-ideal boundary conditions
  1. Tez No: 406382
  2. Yazar: BİLAL USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada eksenel hareketli ideal olmayan basit ve ankastre mesnetli kirişler ele alınmıştır. Hamilton prensibi kullanılarak hareket denklemleri elde edilmiştir. En genel nonlineer hareket denklemleri, kiriş uzamalarından kaynaklanan nonlineer etkiler dikkate alınarak elde edilmiştir. Perturbasyon metotlarından çok zaman ölçekli metot kullanılarak yaklaşık çözümler bulunmuştur. Perturbasyon serisinin ilk terimi lineer problemi vermektedir. Lineer problemin çözümü ile eksenel hız değerleri ve ideal ve ideal olmayan sınır şartları için tabi frekanslar tam olarak hesaplanmıştır. Analitik çözümler ile perturbasyon çözümleri karşılaştırılıp, grafikler ile gösterilmiştir. İkinci mertebede ortaya çıkan nonlineer terimler, lineer probleme düzeltme terimleri getirir. Hız değişim frekansının sıfıra ve tabii frekansın iki katından uzak olduğu, hız değişim frekansının sıfıra yakın olduğu ve hız değişim frekansının tabi frekansın iki katına yakın olması durumları basit ve ankastre mesnet için ayrı ayrı incelenmiştir. ve hız değişim frekansının tabi frekansın iki katına yakın olması durumunda temel parametrik rezonanas durumu ortaya çıkar. Temel parametrik rezonans durumu incelenmiş ve her durum için kararlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, axially moving non-ideal simple and clamped support beams have been considered. Equation of motion have been obtained by usin Hamilton equations. The most general nonlinear equations of motion have been derived by considering the nonlinear effects which derived from the extension beams. Approximate solutions have been found by using time-scaled method rather than perturbation method. The first term of perturbation series are to give the linear problem. Natural frequencies have been exactly calculated by using the solution of linear problem and axially velocity values in addition to the ideal and non-ideal boundary conditions. Analytic results and perturbation solutions have been compared and shown via graphs. The nonlinear terms which occur in the second level add correction terms to the linear equation. It has been separately examined for simple and fixed support that velocity of change frequency is away to zero and also away from the twice of natural frequency, velocity of change frequency is close to zero, velocity of change frequency is close to twice of natural frequency. In the situation that velocity of change frequency is close to twice of natural frequency, basic parametric resonance situation occurs. Parametric resonance situation has analyzed and stability analysis have done for each condition.