Nöroleptiklere rezistans kronik şizofrenik olgularda kortikosteroid ve nöroleptik kombinasyonu
The Combination of corticosteroid and neuroleptic in patients with neuropleptic resistant schizophrenia
- Tez No: 40639
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
32 7. ÖZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Mart 1992 - Eylül 1993 tarihleri arasında uzmanlık tezi olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 22 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar; içleme ve dışlama kriterlerine göre daha önce klinik tarafından takip edilen nöroleptik tedaviye dirençli DSM-III-R ve ICD-10 şizofreni kriterlerini karşılayan hastalardı. Hastalara önce 4 hafta nöroleptik daha sonra 4 hafta nöroleptik + prednizolon kombinasyonu verildi. Nöroleptik tedavisi öncesi, sonrası ve nöroleptik + prednizolon kombinasyonu sonrası SANS ve SAPS skorları çalışma dışındaki bir psikiyatri asistanı tarafından verildi. Daha sonra hastalar; Andreasen ve ark. (1990), tanı kriterlerine göre negatif ve pazitif belirtili şizofreniler olarak ayrıldı. istatistiksel analiz için Student - 1 ve Mann-whitney U testleri kullanıldı. Hastaların, negatif ve pozitif belirtili şizofreni ayrımı yapılmadan öncesi ve sonra SAPS ve SANS skorlarının mukayesesi yapıldı. Sonuç olarak; nöroleptik + prednizolon kombinasyon tedavisinin negatif semptomlara anlamlı derecede terapötik fayda sağladığı bulundu. Konu ile ilgili literatür tarandı.
Özet (Çeviri)
33 8. SUMMARY The Combination of Corticosteroid and neuroleptic in Patients With Neuroleptic Resistant Schizophrenia This study was performed speciality thesis in 22 patient on the department of psycliatry, Atatürk University Research hospital-Erzurum, between march 1992 and September 1993. The patients were included in the study according to exclusion and inclusion criteria that meet DSM-III-R and ICD-10 criteria of neuroleptic resistant schizophrenia. The patients were followed up before in our clinics. The patients have taken neuroleptics for four weeks, and then neuroleptics-prednisolone combination therapy for subsequent four weeks. SANS (the scale for the assessment of negative symptoms) and SAPS (the scale for the assessment of positive symptoms) scores were and afrter neuroleptic therapy and after neuroleptic - prednisolone combination therapy. After that the patient were divided into schizophrenia with negative and positive symptoms according to Andreasen et al (1 990) criteria. For statistical analysis student's t and Mann-Whitney U tests were used. SAPS and SANS scores were evaluated before and after grouping the patients into schizophrenia with negative and positive symptoms. As a result, before grouping neuroleptic - prednisolone combination therapy was found to be significant in treatment of negative symptoms. In addition, after grouping; combination therapy had a significant benefit for negative symptoms seen in both schizophrenia vith positive symptoms and schizophrenia with negative symptoms. After reviewing literature in this topic.