Yeşil enerji: Türkiye'nin potansiyelinin ve uygulamalarının Avrupa'dan örneklerle karşılaştırılması
Green energy: comparing Turkey's potential and applications with examples from Europe
  1. Tez No: 428626
  2. Yazar: AHMET AKIN KURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin konusu olan yeşil enerji, insanlığın enerji ihtiyaçlarının sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde karşılanmasıdır. Tezde yeşil enerji arz ve talep boyutlarıyla tartışılmış, günümüzde yeşil enerjiyi mümkün kılan modern teknolojiler Avrupa'dan örneklerle tanıtılmıştır. Yeşil enerji ve fosil kaynaklardan üretilen enerjilerin maliyet karşılaştırmaları ve maliyet hesaplama çelişkileri ortaya konulmuştur. Akarsuların doğal akışına hiç müdahale etmeden, baraj yapmadan, suyun akışını değiştirmeden nasıl elektrik üretimi yapılabileceği de gösterilmiş, üstelik inşaat ve birim maliyet hesaplarıyla çevre dostu üretim yöntemlerinin ekonomik olarak da dezavantajlı olmadığı da ortaya konulmuştur. Türkiye'deki özellikle akarsulardan elektrik üretimi konusundaki uygulamalar sürdürülebilirlik ilkelerine aykırı olmakla birlikte, Türkiye'nin aday ülke konumunda olduğu Avrupa Birliği mevzuatına da aykırıdır. Akarsulardan elektrik üretimlerinde doğal çevre ve yerel yaşamın tahribata uğratılması, üstelik bu faaliyetlerin yenilenebilir enerji başlığı altında devletçe teşvik edilmesi tam bir çelişkidir. Türkiye'nin yeşil enerji potansiyeli Mackay (2009) yöntemi ile rüzgâr, su, güneş ve diğer kaynaklara göre ayrı ayrı hesaplanarak, Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarını kendi yerel ve yenilenebilir kaynaklarından karşılayıp karşılayamayacağı sorusuna yanıt verilmiştir. Türkiye'nin bütün enerji ihtiyacını, nükleere yönelmeden, doğayı ve çevreyi yağmalamadan yenilenebilir kaynaklardan sürüdürlebilirlik ilkeleri çerçevesinde karşılamasının mümkün olduğu açıkça görülmektedir. İkinci önemli sonuç da Türkiye'nin akarsu kaynaklarından elde edebileceği enerji potansiyelinin rüzgâr potansiyelinin dörtte biri, güneş potansiyelinin ise beşte biri kadar olmasıdır. Yani Türkiye aslında Türkiye derelerini, nehirlerini ve bunlarla beraber o yörelerdeki insan hayatlarını ve doğal çevreyi boşuna yok etmektedir. Türkiye mevcut rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyellerini kullanarak, kendi kendine yeten, sürdürülebilir bir yeşil enerji istemi kurabilir.
Özet (Çeviri)
Green Energy, which is the main subject of this thesis, is to meet the energy demands of humanity in a sustainable manner. Green energy is presented in both supply and demand sides with examples of modern technologies that make green energy feasible. Real life applications and legislations from Europe are presented. Cost calculations and comparisons are made about green energy and energy from fossil sources. Conflicts and defects about cost comparison methods are discussed. Hydro scheme applications and technologies that do not block the free flow of the rivers or deteriorate river ecology are presented. It is calculated that this way of power generation is not expensive as it is thought. It is shown that Turkish hydro projects are against the sustainability principles and also against the European Union legislations. It is a contradiction that projects destroying river ecologies are counted as renewable energy projects and also subsidized by the Turkish state. After those above, Turkey's renewable energy potential is calculated separately for every renewable energy resource in this study with Mackay's method. Turkey is able to set a green energy system without the need for new nuclear plants or fossil fuel based electricity production. The other result is that Turkey has four times more wind power potential than its hydro power potential. Also the solar power potential five folds the hydro potential. This shows Turkey is in a very wrong path to maximize its electricity production from hydro sources. Turkey should focus on its wind and solar energy sources and set the rivers flow free.