AZ91 Magnezyum alaşımlarının homojenizasyonu ile mikro ark oksidasyon kaplama özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving the properties of Micro-Arc Oxidation coating on AZ91 Magnesium alloy by the means of homogenisation
  1. Tez No: 406396
  2. Yazar: BATURHAN TATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez çalışmasının amacı; homojenizasyon ve Mikro-Ark Oksidasyonu (MAO) ile kaplama süreçlerinin, AZ91 Magnezyum alaşımı numunelerin metalürjik özelliklerine olan etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma için (Ø 35 mm x 10 mm) boyutlarında AZ91 Magnezyum alaşımı numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin yarısı 5 saat süre ile 410°C sıcaklık değerindeki fırında homojenizasyon ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra bu homojenizasyon işlemi uygulanan ve uygulanmayan numuneler, yüzeylerinde sırasıyla 30 µm, 75 µm ve 100 µm kalınlık değerinde kaplama dokusu oluşturulmak maksadıyla, sabit voltaj değeri altında Mikro-Ark Oksidasyonu ile kaplama işlemine tabi tutulmuştur. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi ile numuneler üzerinde oluşturulan kaplama yüzeyinin karakteristiği incelenmiştir. SEM analizi sonuçları kaplama dokusunun kalitesi ve numune yüzeyine birleşme oranı hakkında fikir vermektedir. Çalışma sonuçları, homojenizasyon ısıl işleminin Mikro-Ark Oksidasyonu ile yüzey kaplama uygulamasına etkileri hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effects of homogenization and Micro-Arc Oxidation (MAO) coating processes on metallurgical properties of AZ91 Magnesium Alloy. (Ø 35 mm x 10 mm) AZ91 Mg-alloy samples were prepared for this study. Half of the samples were homogenized in the furnace for 5 hours at 410°C. Thence, the homogenized and the non-homogenized samples were coated with the use of Micro-Arc Oxidation (MAO) technique at fixed voltage degree to obtain 30 µm, 75 µm and 100 µm thickness in order. The surface characteristics of the coated samples were examined by using scanning electron microscope (SEM). SEM analyzes demonstrated the attachment degree of the coating and the Magnesium samples. Results were examined to perceive effect of homogenization on MAO processes.