Otizm tanısı alan çocuklarda nöroplastisit, nörodejeneratif, nöroprotektif molekül düzeylerinin incelenmesi
Examination of neuroplasticity, neurodegenerative and neuroprotective molecule level in diagnosis of autism children
  1. Tez No: 406415
  2. Yazar: İHSAN TEZDİĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda otizmde diagnostik marker olarak kullanılma potansiyeli olduğu düşünülen nöroplastisit, nörodejeneratif ve nöroprotektif molekül düzeylerinin incelenmesi ile periferik kan düzeyinde teşhis sağlayabilecek, uygulanabilirliği kolay biyomarkırların belirlenmesi ve otistik bozukluğun patofizyolojik mekanizmasın anlaşılması için farklı bir bakış açısının oluşturulması amaçlanmıştır Bu çalışmanın İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Polikliniğine başvuran, otizm tanısı alan ve başka herhangi bir sistemik bozukluğu olmayan 30 çocuk ve 30 sağlıklı çocuk ile yapılması planlandı. Glial fibriler asidik protein (GFAP), Nogo-A, ubikuitin karboksi terminal hidrolaz-L1 (UCH-L1) ve TAR DNA bağlayıcı protein (TDP-43) serum düzeyleri Enzim-bağlı-immunosorbent tahlili ELISA yöntemi ile belirlendi. Çalışmamızda kontrol grubu ile otistik grubuna ait GFAP, Nogo-A, UCH-L1 ve TDP-43 düzeyleri karşılaştırıldığında; otizm grubuna ait serum GFAP, UCH-L1 ve TDP-43 düzeylerinin kontrol grubu değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu bulunmuş, Nogo-A değerleri açısından ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Otistik çocuklarda serum GFAP düzeylerinin düşük bulunması, otizmde mikroglial ve astroglial aktivasyonun intrasellüler alanda birikmesinin bir işareti olarak düşünülebilir. UCH-L1 ve TDP-43 moleküllerinin otistik çocuklardaki düşük düzeyleri ve birbirleri ile olan ilişkisi; bu moleküllerin otistik çocuklarda meydana gelen ubikuitinasyonun bozulmasında rol üstlendiği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the applicable easily biomarkers in peripheral blood level and create a different perspective for understanding the pathophysiologic mechanisms of autistic disorder by examination of neuroplasticity, neurodegenerative and neuroprotective molecules levels which it is thought to be used as a diagnostic marker for potential. This study planned to be done with 30 children who were diagnosed with autism and without any systemic disease admitted to child and adolescent mental health outpatient clinic of Cerrahpaşa Medicine Faculty, İstanbul University, and 30 healthy children were included in the study as a control group. The serum levels of glial fibrillary acidic protein (GFAP), nogo-A, ubiquitin carboxy-terminal hydrolase L1 (UCH-L1) and TAR DNA binding protein (TDP-43) were determined by Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). In our study, the control and autistic children were compared in terms of neuroplasticity, neurodegeneration and neuroprotection molecular levels; it was found that serum levels of GFAP, UCH-L1 and TDP-43 levels was statistically significantly lower in autistic children than those of control group and there was no statistically significant difference between two groups in terms of Nogo-A. The presence of low serum levels of GFAP, UCH-L1 and TDP-43, and correlations with each other in children with autism may be suggests that occurring changes the microglial and astroglial activation and the existence of the deterioration in the ubiquitination process in children autism.