Meme koruyucu cerrahi sonrası boost tedavisinde konformal radyoterapi, IMRT ve Cyberknife robotik radyocerrahi tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of the planning system of conformal radiotherapy, ıIMRT and Cyberknife robotic radiological surgery in the post-breast conserving surgery boost treatment
- Tez No: 406417
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜNEY, DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, meme koruyucu cerrahi yapılmış meme kanserli hastalarda tümör yatağına uygulanan ek ışın tedavisinde (boost) kullanılan 3 boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve Cyberknife robotik radyocerrahi tedavisi karşılaştırılmıştır. Yapılan planlamalarda planlanan dozun doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığı, hedef hacimdeki doz dağılımları, kritik organların (kalp, kalbin ön inen damarı (Left Anterior Descending- LAD), akciğer, karşı meme) doz değerleri 3 farklı yöntem için belirlenmiştir. 20 hastanın bilgisayarlı tomografi görüntüleri (BT) taranmıştır. BT kesitleri meme konturlama protokolüne bağlı kalınarak konturlanmıştır. Konturlanmış BT görüntüleri Precise Plan tedavi planlama sistemi (TPS), Multiplan TPS ve Eclipse TPS planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three dimensional conformal radiotherapy, intensity-moduated radiotherapy (IMRT) and Cyberknife robotic radiosurgery treatments which are practiced as suplemental radiotherapy to the patients who had breast-conserving surgery have been compared. It has been identified for three different methods according to the plan; the accurate execution of scheduled dosage or vice versa, the distribution of dosage in the target volume and the dose rates at critical organs (heart, left anterior descending - LAD, lungs, other breast). The computed tomography images of twenty patients have been scanned. CT images have been contoured according to the breast contouring protocols. Contoured images have been planned with Precise Plan treatment planning system (TPS), Multiplan TPS and Eclipse TPS.