Kronik kalp hastalarının ve psikiyatri hastalarının eşlerinin ruhsal sorunları ve hemşirelik yaklaşımının araştırılması
- Tez No: 40644
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET: Bu araştırma Psikiyatri ve Kardioloji kliniklerinde yatan hasta eşlerinin yaşadığı ruhsal sorunların ortaya konması ve hemşirelerin bilgilendirme yönünden yaklaşımlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında 17'si erkek 22'si kadın toplam 39 hastanın eşleri ile yine Kardioloji ve Kalp Damar Araştırma ve Uygulama Merkezinde 18'i erkek 20'si kadın toplam 38 hasta eşi ile bu kliniklerde çalışan 36 hemşireyle görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak için demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim, evlilik bilgileri v.b) ve hasta eşlerinin yaşadığı sosyoekonomik sorunları içeren iki ayrı bölümden oluşan araştırmacı tarafından hazırlanmış anket (Ek-1) ile C. D. Spielberger'in kendini değerlendirme anketi (STAI Form Tx-1(Durumluluk) ve STAI Form Tx -2(Süreklilik)) (26)(Ek-2) ve Beck depresyon ölçeği(1)(Ek-3) uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS for DOS V.4.0 kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayısal olmayan değerler için %2 testi (chi square) ve Fisher's exact testi, sayısal değerler için ise yüzdeleme, ANOVA ( Analysis of Variance) ve ANCOVA( Analysis of Covariance) testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak kronik kalp hastalığı ve psikotik hastalığı olan hastaların eşlerinin çeşitli ruhsal sorunlar yaşadıklarını ve hemşirelerin hasta eşlerini bilgilendirme yönünde yaklaşımlarının yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Wives and husbands of patients in Psychiatry and Cardiology departments were studied to bring to light their psycological problems and to assess the efficiency of nursing interventions. The study was conducted on a convenience sample of 77 wives and husbands of patients from which 17 male and 22 female were from University of Istanbul, İstanbul Faculty of Medicine, Dept.of Psychiatry, the rest; 18 men and 20 women from Dept.of Cardiology and Cardiovascular Research Center of the same University and 36 nurses working in the same departments. The data was collected using a questionnaire developed by the researcher for demographical information and socioeconomic problems lived by the companion.anxiety and depression was assessed using Spielberger State- Trait Anxiety Inventory and Beck depression scale. Statistical analysis was made using a statistical software package, SPSS for DOS V.4.0. For ordinal data %2 (chi square) and Fishers exact test was used, for numerical information frequency, ANOVA (Analysis of Variance) and ANCOVA ( Analysis of Covariance) was used. Our result showed that wives and husbands of chronic cardiac and psychotic patients experienced different psychological problems and nursing appreciation and interventions on the problem was inadequate. 61