Metal malzemelerin ara tabaka kullanılarak sürtünme kaynağı ile birleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of metal materials bonding by friction welding by using interlayer
- Tez No: 406450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada metal malzemelerin ara tabaka kullanılarak sürtünme kaynağı ile birleştirilebilirliğinin araştırılması incelenmiştir. Sürtünme kaynağında Ti6Al4V ile AISI 310,AISI304, AISI316,AISI316Ti, AISI316L, AISI430, İnconel600 numuneler kaynak edilmiştir. Kaynaklı numunelere mekanik ve metalurjik incelemeler yapılmıştır. Kaynaklı numunelere çekme testi, mikro sertlik, Optik mikroskobu, SEM, analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan sürtünme kaynağı çalışmaları başarılı sonuç vermiştir. Anahtar Kelimeler; Sürtünme kaynağı, ara tabaka, Ti6Al4V,metal tozu
Özet (Çeviri)
Investigation of Metal Materials Bonding by Friction Welding by Using Interlayer The present study to investigate the joining by friction welding of metallic materials using the intermediate layer. Friction welding Ti6Al4V with AISI 310, AISI 304, 316, aısı316t of AISI 316L, AISI 430, Inconel 600 samples were resource. Welded samples were performed mechanical and metallurgical studies. Welded tensile test specimens, micro hardness, optical microscopy, SEM analyzes were performed. As a result, friction welding work performed was successful. Key Words; Friction Welding, Interlayer, Ti6Al4V, Metal powder.