Veteriner hekimlikte akupunktur ve akupunktur uygulamaları
- Tez No: 40646
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUPHİ ERDEM ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Veteriner Hekimliği, General Surgery, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
111 ÖZET Veteriner hekimliğinde akupunkturun yeri ve hangi alanlarda uygulanabileceği amaçlanan çalışmamızda, akupunkturun endike olduğu 62' si köpek, 11 'i at, 9 'u kedi, 3'ü sığır ve biri de koyun olmak üzere toplam 86 olgu değerlendirildi. Akupunkturun uygulanabileceği tüm olgular tedaviye alınmaya çalışıldı. Ancak akupunkturun halk tarafından tam olarak bilinmemesi nedeniyle güçlüklerle karşılaşıldı. Tedavilerimizde akupunkturun değişik teknikleri olan iğne akupunkturu, elektroakupunktur, lazer akupunktur, aquapunktur, moksibisyon, implantasyon, kanatma akupunkturu ve skalp akupunkturu kullanıldı. Elektroakupunktur için, ACUSET SMS- 205 ve WQ-6F adlı elektrostimülatörler; lazer akupunktur için HN 450 Q ( Helyum- Neon ) ve HANDYLASER 50 SX ( Infrared ) adlı lazer cihazları ve akupunktur noktalarının yerlerini kesin olarak tespit etmek için de POINTER PAL adlı akupunktur nokta dedektöründen yararlanıldı. Uygulamalarımızda paslanmaz çelikten yapılmış olan veteriner ya da beşeri akupunktur iğneleri kullanıldı. Çalışmadaki olguların 37 'si kas-iskelet sistemine, 25'i nörolojik sisteme, 4'ü iç hastalıklara, 2' si doğum-jinekolojik hastalıklara ait bozukluklar idi. Ayrıca 12 olguya operatif amaçlı akupunktur uygulandı. Yine anesteziye bağlı olarak solunumu duran 6 olguda da akupunktur yapıldı. Çalışmamızda özellikle kalça displazisi, gonitis, koksitis, intervertebral disk hernisi, atlarda fleksor tendinitis ve bel-kalça ağrıları olgularında tedavi başarı oranı yüksek oldu. Bunun yanısıra radial felç olgularında, kronik ve komplike olmuş olgulardan başarı sağlanamadı. Bu başarısızlığın nedenleri ise, hasta sahibinin tedavilere düzensiz gelmesi ya da tedaviyi yarıda kesmesiydi. Akupunkturun, veteriner hekimlikte yer alan diğer tedavi yöntemleri gibi endike olduğu durumlarda rahatlıkla uygulanabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY In this study, it was aimed to investigate indications of acupuncture therapy and its application fields and for this aim the study was carried out on total 86 cases including 62 dogs, 1 1 cats, 9 horses, 3 cows and I sheep. It was considered indicated to treat all cases. However some difficulties encountered in application of acupuncture, because the clients had little information about the treatment using this technique. In the treatment, various technics such as the needle acupuncture, electroacupuncture, laser acupuncture, aquapuncture, moxibution, implantation, blood making acupuncture and scalp acupuncture were used. For electroacupuncture, elektrostimiilators named ACUSET SMS-205 and WQ 6-F and, for laser acupuncture, laser instruments named HN 450 Q (Helium-Neon) and HANDYLASER 50 SX ( Infrared) and in order to determine the exact places of the acupuncture points, a dedector named POINTER PAL were used, In the practice, either veterinary or human acupuncture needles were benefit. Evaluated cases were distributed as 37 musculo-sceletal system, 25 neurological system, 4 internal, 2 gynecological diseases. Also in 12 cases, acupuncture were used for operative analgesia. In the study, success rate were found in hip dysplasia, gonitis, coxitis, intervertebral disc herniation, equine flexor tendinitis and lumbosacral pain cases as high. In addition, in radial paralysis cases and chronic and complicated cases therapy were failed. Causes of the failure were irregularity in the113 treatments and stop of therapy by the owners. Consequently, it was seen that acupuncture can be used easily when it is indicated like other treatment procedures in veterinary practice.