Parkinsonlularda görsel uyarılmış kortikal potansiyellere tedavinin etkisi
The Influence of treatment on the visual evoked cortical responses in patients with Parkinson disease
- Tez No: 71064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
0ZET Parkisonlu hastalarda VEP latans ve amplitüdünde meydana gelen değişikliklerinin dopamin seviyesindeki değişikliklerin yansıması olduğu bazı araştırıcılarca bildirilmektedir. Bu çalışmada, 19 parkinsonlu hastada (10'u kadın, 9'u erkek ) VEP değişikliklerini ortaya çıkarmak, L-dopa ve/veya dopamin agonisti tedavisi ile VEP amplitüd ve latansında değişikliklerin olup olmadığı, bu değişikliklerin klinik düzelmeye paralel gidip gitmediği, 18 kontrol vakası ile karşılaştırılarak araştırıldı. 1. Parkinsonlu hastaların VEP latansları tedavi öncesi ve sonrasında kontrol grubunun latansından istatistiksel anlamda olmasa da uzamış olarak bulundu. Hasta grubunda interoküler latans farklılığı da kontrol grubuna göre daha belirgindi. 2. VEP amplitüdü yönünden Parkinsonlu grubun tedavi öncesi L1-L2 amplitüdü kontrol grubunun L1-L2 amplitüdüne göre düşüktü. Ancak bu düşüklük sitatistiksel olarak anlamlı değildi. Tedavi sonrasında ise L1-L2 amplitüdünde belirgin bir değişiklik olmadı. 3. Parkinsonlu hastalarda VEP incelemesinde elde edilen en anlamlı bulgu ise VEP L2-L3 amplitüdünün tedavi öncesinde kontrol grubuna göre belirgin düşük olması ve tedavi sonrasında ise kontrol grubunun değerlerine erişmesiydi. 4. Parkinsonlu grup ile kontrol grubunun yaş ve VEP latanslarının lineer regresyon sonuçlarında, normal kişilerde varolan latans ve yaş arasındaki korelasyonu parkinson hastalığının bozduğu fakat bu bozukluğun tedavi ile kısmen düzeltilebileceği izlenimi edinildi. Parkinsonlu hastalarda özellikle VEP L2-L3 amplitüdünün düşük olması ve L-dopa ve dopamin agonistleri ile normal değerlere erişebilmesi, VEP amplitüdünün elektrogenezinde dopaminin rol oynadığına işaret etmektedir. L2-L3 amplitüdünün ölçülmesinin Parkinsonlu hastalarda tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesinde ve klinik tablonun izlenmesinde yardımcı bir yöntem olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY THE INFLUENCE OF TREATMENT ON THE VISUAL EVOKED CORTICAL RESPONSES IN PATIENTS WITH PARKINSON DISEASE It has been reported by some authors that VEP amplitude and latencies in patients with Parkinson disease reflect changes in dopamine levels. Whether L-dopa and/or dopamine agonists cause any change in VEP amplitude and latency and existence of any correlation between those results and clinical improvement was investigated in this study which included 19 Parkinsonian (10 female, 9 male ) patients. Results were compared to 18 healty controls. 1. VEP latencies of Parkinsonian patients before and after treatment were found to be prolonged when compared to controls though riot statistically significant. Interocular latencies were markedly different than controls. 2. Pre-treatment L1-L2 amplitudes of Parkinsonian group were lower than those of controls but the decrease also was not statistically significant 3. The most significant finding was that pre-treatment L2-L3 amplitudes of Parkinsonian group have been much lower than values of control group. It was found that after-treatment L2-L3 amplitudes of Parkinsonian group were similar to the values of control group. 4. Linear regression of age and VEP latencies of Parkinsonian and control group showed that correlation between age and latency in normals has been abolished in Parkinson disease but treatment could partly normalize it. That L2-L3 amplitudes were low in parkinsonian patients and could be normalize with L-dopa and/or dopamine agonists suggest that dopamine has a role in electrogenesis of VEP amplitude. Measurement of L2-L3 amplitude in Parkinsonian patients could be used as a laboratory method in evaluating the clinical improvement and efficiancy of treatment. 54