Applying ipv6 dynamic routing protocol on a campus environment
Yerleşke (kampüs) ortamında ıpv6 dinamik yönlendirme protokolü uygulaması
  1. Tez No: 406530
  2. Yazar: MOHAMMED ALDAGDOOG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHADİ ALSHEHABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IPv4'ün tükenmesiyle birlikte, bir sonraki IP jenerasyonuna, IPv6'YA geçme ihtiyacı daha da belirgin hale gelmiştir; çünkü ağlara bağlanan kişi ve cihaz sayısı her geçen gün artmaktadır. IPv6 bize yalnızca bir çok adres (net olarak = 3.4 x 1038) sunmakla kalmaz aynı zamanda da kendisine yapılan masrafları, harcanan zaman ve gösterilen çabaların karşılığını veren birçok özelliğe de sahiptir. Ancak Sınıfsız Alanlar- Arası Yönlendirme (CIDR) ve Ağ Adresi Çevirisinin (NAT) kullanımı adres eksiliğinin genişlemesine yardımcı olmuş olsa da biz tüm bu adresleri birkaç yıl içerisinde tüketmiş olacağız. Bu çalışma Türk Hava Kurumu Üniversitesi kampüsünde IPv6 dinamik yönlendirme protokolünün uygulanmasının yararlarını tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, coğrafi açıdan farklı yerde bulunan IPv6 ile donatılmış üç kampüste OSPF'yi yerleştirmek amacıyla Grafik Ağ Simülatörü (GNS3) kullanılarak simüle edilmiş bir ağ, üniversite kampüsünü temsil etmektedir. Ağ yakalama aracı Wireshark kullanılarak kampüs içerisinde OSPF performansının analiz edilmesi için bazı paketler derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As IPv4 is running out, the need for changing to IP next generation, IPv6 is obvious because the number of people and devices that connect to networks increases each and every day. Not only does IPv6 give us lots of addresses (3.4 × 1038 = definitely enough), but there are many other features built into this version that make it well worth the cost, time, and effort required to migrate to it. However, the use of Classless Inter-Domain Routing (CIDR) and Network Address Translation (NAT) has helped to extend the shortage of addresses, but we will run out of them, and it's going to happen within a few years. This study aims to describe the benefits of applying IPv6 dynamic routing protocol in the campus of the university of Turkish aeronautical association. In this work a simulated network represents the campus of the university by using Graphical Network Simulator (GNS3) to deploy OSPF on three geographically separated campuses armed with IPv6. Going deep inside some packets to analyse OSPF performance over the campus by using tool of network sniffing Wireshark.