Bir aile sağlığı merkezine başvuran 0-4 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin çocukluk dönemi aşılarıyla ilgili aşı tereddüdü ve aşı reddinin belirlenmesi
Determination of vaccine hesitancy and refusal among parents of children aged 0–4 years applying to a family health center
- Tez No: 957816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 0-4 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin aşı tereddüdü ve aşı reddi nedenlerini ve bunlara etki eden faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmanın verileri, Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında İstanbul Hilmi Şahin Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, 0-4 yaş arası çocuğa sahip 249 ebeveyn ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, DSÖ SAGE Aşı Tereddüdü Ölçeği ve Aşı Karşıtlığı Ölçeği kullanılmıştır. Aşı Karşıtlığı Ölçeğinin toplam ortalama puanı 46,807 ± 16,377, DSÖ SAGE Aşı Tereddüdü Ölçeği toplam puan ortalaması ise 14,00±7,69 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the reasons for vaccine hesitancy and refusal among parents of children aged 0-4 years and the factors affecting them. Data for this descriptive and cross-sectional study were collected through face-to-face interviews from 249 parents of children aged 0-4 years who applied to Istanbul Hilmi Şahin Family Health Center (FHC) between September and December 2024. The Introductory Information Form, WHO SAGE Vaccine Hesitancy Scale, and Vaccine Opposition Scale were used as data collection tools. The total mean score of the Vaccine Hesitancy Scale was 46.807 ± 16.377, and the total mean score of the WHO SAGE Vaccine Hesitancy Scale was 14.00 ± 7.69.