Yeni kiral fosforoksi organokatalizörlerle aldehitlere alliltriklorosilan katılması
Allytrichlorosilane addition to aldehydes using new phosphoroxy organocatalaysts
- Tez No: 406533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aldehitlere asimetrik alliltriklorosilan katılması yeni karbon-karbon bağı oluşturulmasında sık çalışılan bir yöntemdir. Kiral allilik alkol olan bu bileşiklerden yeni kiral bileşikler türevlendirilebilmektedir (doğal veya sentetik). Aldehitlere asimetrik alliltriklorosilan katılmasında PFAM, POFAM ve POAP organokatalizörleri test edilmiştir. Kullanılan kiral katalizörler iki alt gruba ayrılabilir; Ferrosenil aziridinler (PFAM ve POFAM serisi) ve aziridinil fosfonat türevleridir (POAP serisi). PFAM ve POFAM katalizörleri ile yapılan denemelerde ne yazık ki enantiyomerik saflık yakalanamamıştır. POAP serisi ile yapılan denemelerde ise %77'ye varan enantiyomerik saflıklar ve %90'a varan verimler elde edilmiştir. Sentezlenen kiral katalizörler ile asimetrik katılma sonucu elde edilen ürünlerin yapıları spektroskopik yöntemler (1H ve 13C NMR) kullanılarak belirlenmiştir. Enantio seçicilikler kiral HPLC (yüksek basınçlı sıvı kromatografisi) ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Asymmetric allyltrichlorosilane addition to aldehydes is one of the most studied corbon-carbon bond formation method. The product is chiral alliylic alcohols and they can be further derivetize to new chiral compounds (synthetic or natural). The series of PFAM, POFAM and POAP organocatalysts were tested in asymmetric allytrichlorosilane addition to various aldehydes. These new chiral catalysts can be sub-divided into two groups; Chiral aziridinylphosphonates (PFAM and POFAM series) and aziridinylphosponates (POAP series). Unfortunately, with the use of PFAM ve POFAM series enantioselectivity was not observed. In the case of POAP catalysts, high enantiomeric excesses (up to 77% ee) and high yields (up to 90%) were obtained. Asymmetric addition products and chiral catalysts have been characterized by spectroscopic techniques (1H ve 13C NMR). Enantioselectivities were determined by (chiral HPLC).