Yeni kiral norbornadien bis(Oksazolin) bileşiklerinin sentezi
Synthsis of new chiral norbornadiene bis(Oxazoline) compounds
  1. Tez No: 316515
  2. Yazar: EMİNE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BETÜL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, C2-simetrisine sahip bisoksazolin ligandları birçok farklı asimetrik dönüşümü gerçekleştirerek kiral ligand olarak ne kadar etkili olduklarını ispatlamışlardır. Bu çalışmada, rijit, bisiklik yapıda ve nispeten kolay, birkaç basamakta sentezlenebilen, metallerle yedili şelat oluşturabilen norbornadien bis(oksazolin) ligandları 55a-d ve 56'nın sentezi amaçlanmıştır. Bu ligandların sentezini gerçekleştirebilmek için 2,3-dikarbometoksinorbonadien 57 başlangıç molekülü olarak seçilmiştir. Bu bileşiğin hidrolizi, daha sonra da klorlanması ile diaçil klorür 58 elde edilmiştir. Diaçil klorü 58'in farklı kiral ß-amino alkoller 63a-d ile tepkimesi sonucu bis(hidroksiamid)ler 59a-d ve 60 onların da halkalaşmasıyla hedeflenen bis(oksazolin) bileşikleri 55a-d ve 56 %35-85 verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, C2-symmetric bis(oxazoline) ligands have been proven to be effective chiral ligands as they perform a variety of asymmetric transformations. In this study, it was aimed to synthesize rigid, bicyclic, norbornadien bis(oxazoline) ligands 55a ? d and 56 which can be synthesized rather easily in several steps and form seven-membered metal-chelate. To achieve the synthesis of these ligands 2,3-dicarbometoksinorbonadiene 57 was chosen as the starting molecule. This compound was hydrolyzed and then chlorinated to obtain diacyl chloride 58. Diacyl chloride 58 was reacted with chiral ß-amino alcohols 63a-d and 64 to give bis(hydroxyamides) 59a-d and 60; cyclization of these amides resulted in the synthesis of the targeted bis(oxazoline) ligands 55a ? d and 56 with 35-85% yields.