Spinal anestezi ile sezaryen operasyonu yapılacak gebelerde pasif bacak kaldırma uygulamasının hipotansiyonu önlemedeki etkinliği
The efficacy of passive leg lifting in pregnant women who will have a cesarean section with spinal anesthesia in preventing hypotension
- Tez No: 704928
- Danışmanlar: UZMAN ERHAN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal anestezinin indüklediği hipotansiyon, sezaryen seksiyo operasyonlarında sıklıkla karşılaşılan bir komplikasyondur. Hipotansiyon doğru yönetilemez ise daha ciddi maternal ve fetal komplikasyonlara yol açabilir. Pasif bacak kaldırma (PBK) yöntemi, alt ekstremitelerden kalbe venöz dönüşü arttırarak hipotansiyondan korunmada fayda sağlayabilir. Bu çalışmada amaç, PBK yönteminin, spinal anestezinin indüklediği hipotansiyonu önlemedeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, yazılı onamları alınan, 18 yaşından büyük, yandaş hastalığı bulunmayan 140 gebe çalışmaya dahil edildi. Demografik verileri kaydedilen hastalar, Pasif bacak kaldırma uygulaması yapılan grup (Grup P, n=70) ve kontrol grubu (Grup K, n=70) olmak üzere rasgele iki gruba ayrıldı. Standart anestezi monitorizasyonunu takiben, bazal hemodinamik parametreleri kaydedilen hastalara, oturur pozisyonda 10 mg hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Spinal anestezi sonrası, tekrar supin ve 15 derece sol lateral pozisyona getirilen gebelerden, Grup P'de olanların topuklarının altına, yatay düzlemle arasında 30 derece açı olacak şekilde yükseltici konuldu. Grup K'da ise herhangi bir girişim yapılmadı. Tüm hastalara standart anestezi yönetimi uygulandı. Hastaların hemodinamik verileri, spinal anestezi sonrası 1., 2., 3., 4., 5., 7., 9., 11.,14.,17. ve 20. dakikalarda kayıt edildi. Bulgular: Hiçbir hasta çalışma dışı bırakılmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypotension induced by spinal anesthesia is a frequently encountered complication in cesarean section operations. If hypotension is not managed properly, it can lead to more serious maternal and fetal complications. Passive leg raising (PLR) method may be beneficial in preventing hypotension by increasing venous return from the lower extremities to the heart. The aim of this study is to investigte the effectiveness of the PLR method in preventing spinal anesthesia-induced hypotension. Material and Method: After the approval of the ethics committee, 140 pregnant women who were older than 18 years old and had no concomitant disease, and whose written consents were obtained, were included in the study. The patients whose demographic data were recorded were randomly divided into two groups as the passive leg lift group (Group P, n=70) and the control group (Group K, n=70). Following standard anesthesia monitoring, patients whose baseline hemodynamic parameters were recorded, underwent spinal anesthesia with 10 mg of hyperbaric bupivacaine in the sitting position. After spinal anesthesia, an elevator was placed under the heels of the pregnant women in Group P, who were brought back to the supine and 15 degrees left lateral position, at an angle of 30 degrees with the horizontal plane. No intervention was made in Group K. Standard anesthesia management was applied to all patients. Hemodynamic data of the patients, after spinal anesthesia 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 7th, 9th, 11th, 14th, 17th. and recorded at 20 minutes. Results: No patients were excluded from the study.