Standart cerrahi uygulanan Tip II endometrium kanseri'nde adjuvan tedavi modalitelerinin genel sağkalım'a katkısı ve morbiditesi
- Tez No: 406598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Giriş: Endometrial Kanserler dünyada ve ülkemizde en sık görülen jinekolojik kanserlerdir. Tip II endometriyal kanserler endometriyal kanserlerin %20'sini ve mortalitenin %50'sini oluştururlar. Tip II endometriyal kanserler ileri yaşta, atrofik zeminde gelişirler, ileri evrede tanı alırlar ve agresif biyolojik davranışları vardır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Mayıs 2007 – Kasım 2014 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bölümünde tedavi edilen 107 tip II endometriyal kanserli olgu araştırma kapsamına alındı. Çalışma kapsamına alınan hastaların tamamına evreleme (ileri evre hastalara debulking) yapıldı. Ortalama yaş 64,1'di. Olguların %93,5'i post menapozaldı, %75,7'sinde seröz histoloji bulundu. Olguların %60,7'si tanıda evre III ve IV'dü. Ameliyat sonrası olguların %93,5'ine ek tedavi verildi. Ortalama takip süresi 66,3 aydı. Çalışmada genel sağkalımın ve hastalıksız sağkalımın; yaş, evreler, sitoredüksiyon, adjuvan tedavilere göre farklılıkları değerlendirildi. Sonuç: Olguların sağkalım süresi 66,3ay, hastalıksız sağkalım süresi 55,1 aydı. GS %64,1, HS %51,5 bulundu. Takip süresinde 43 olguda rekürens gelişti. 28 olguda hastalığa bağlı exitus oldu.Sağkalım ve hastalıksız sağkalım sırasıyla Yaş≤60 olgularda 77,1 ay, 69,3 ay ; yaş>60 olgularda 59,2 ay, 46,4 aydı. Evrelere göre analiz edildiğinde yaş≤60 tüm evrelerde daha iyi prognoz izlendi. Evre IV olgularda maksimal ve optimal debulking karşılaştırıldığında sırasıyla GS %46,9, %26,7; HS %26, %12,8 bulundu. Evre III olgularda Kemoterapi ve kemoterapi&radyoterapi alan olgular karşılatırıldığında GS %59,9, %25; HS %44,4, %25 bulundu. Çalışmamızın sonuçlarına göre tip II endometriyal kanserli hastalarda birincil tedavi cerrahi olmalıdır.( ileri evrede maksimal debulking) adjuvan tedavide kemoterapi(platin bazlı) ilk seçenek olmalıdır. Adjuvan rayoterapinin sağkalım avantajı izlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial carcinoma is the most common gynecologic malignancy in world and our country. Type II endometrial carcinoma contributes 20% of Endometrial carcinomas and 50% of mortality. Type II arises in elderly,in atrophic endometrium,. Type II often diagnosed in advenced stage and behave more aggressively. Material and Methods: 107 type II endometrial carcinoma cases treated between May 2007- November 2014 in Baskent University School of Medicine, Department of Obstetrics & Gynecology, Division of Gynecologic Oncology evaluated in this study. Staging surgery (also debulking for advanced stage) performed for all cases. Mean age was 64,1. 93,5% of patients were post menopausal. 75,7% was serous papillary histology. 60,7% had stage III & IV disease. 93,5% of cases received adejuvant therapy after surgery. Mean follow-up time was 66,3 months. In this study we analyzed overall survival & progression-free survival differences; according to the age, stage, cytoreduction and adjuvant therapies. Results: Mean overall survival was 66,3 months. Progression-free survival was 55,1 months. OS was 64,1% & PFS was 51,5%. 43 patients had recurrence at follow-up period. Disease specific deaths occured in 28 patients. OS & PFS rates analyzed for age≤60 was 77,1 and 69,3 months respectively. OS&PFS analyzed for age>60 patients was 59,2 and 46,4 months respectively. When we analyzed age for stages, age≤60 found as good prognostic factor for all stages. Maximal and optimal debulking surgery compared in stage IV patients. OS was 46,9% for maximal surgery & 26,7% for optimal surgery. PFS was 26 %for maximal surgery and 12,8% for optimal surgery. In stage III patients chemotherapy alone and chemotherapy&radiation therapy was compared. OS was 59,9% for chemotherapy and 25% for chemotherapy&radiation therapy. PFS was 44,4% for chemotherapy and 25% chemotherapy&radiation therapy. According to our results surgery(maximal debulking for advenced stage disease) should be the first treatment choice for type II endometrial carcinomas. Chemotherapy ( platin based) should be primary adjuvant treatment. Adjuvant radiation therapy has no benefit for survival