Plantar fasiit'li hastalarda farklı tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different treatment methods in patients with plantar fasciitis
- Tez No: 820075
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plantar fasiit, ayak tabanında ve topukta ağrıya neden olan çok yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT), Transvers friksiyon masajı (TFM) ve egzersizin plantar fasiitli hastalarda etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. 33-63 yaş aralığında 36 hasta çalışmaya katılmıştır. Hastalar randomize olarak 12' şer kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Tüm hastalar 3 hafta tedaviye alınmıştır. Tedaviden önce ve sönümlenme olması için 3 haftalık tedavi bitiminden 3 gün sonra değerlendirmeler yapılmıştır. 1. gruba ESWT, 2. gruba TFM, 3. gruba egzersiz tedavisi uygulanmıştır. Hazırlanan veri kayıt formu ile sosyodemografik bilgileri kayıt altına alınmıştır. Ağrı duyusu vizüel analog skala (VAS) ile, fonksiyonel düzey; mesafeli üçlü hoplama testi ve foot function index (FFI) ile, ayak fleksör kas performansı heel rise test ile, eklem hareket açıklığı gonyometre ile, yaşam kalitesi short form-36 (SF-36) ile değerlendirilmiştir. ESWT 2400 atım, 2,0 bar basınç ve 12 frekans dozunda haftada 1 kez uygulanmıştır. TFM haftada 3 gün, günaşırı , 15 dakika uygulanmıştır. Germe ve kuvvetlendirme egzersizleri günde 1 defa haftada 5 gün çalışılmıştır. Tüm tedaviler fizyoterapist gözetiminde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is a very common condition that causes pain in the sole and heel. Many different methods are used in the treatment. The aim of this study is to compare the efficacy of Extracorporeal shock wave therapy (ESWT), Transverse friction massage (TFM) and exercise in patients with plantar fasciitis. 36 patients between the ages of 33-63 participated in the study. The patients were randomly divided into 3 groups of 12 each. All patients were treated for 3 weeks. Evaluations were made before treatment and 3 days after the end of 3 weeks of treatment for damping. ESWT was applied to the 1st group, TFM to the 2nd group, and exercise therapy to the 3rd group. Sociodemographic information was recorded with the prepared data registration form. Pain sensation was evaluated with visual analog scale (VAS), functional level; evaluated by distance triple hopping test and foot function index (FFI), foot flexor muscle performance was evaluated with the heel rise test, range of motion was evaluated with a goniometer, and quality of life was evaluated with the short form-36 (SF-36). ESWT was applied once a week at 2400 beats, 2.0 bar pressure and 12 frequency doses. TFM was applied 3 days a week, every other day, for 15 minutes. Stretching and strengthening exercises were practiced once a day, 5 days a week. All treatments were carried out under the supervision of physiotherapist.