Tiroid papiller karsinom-makrofolliküler varyantın sitolojik,histopatolojik ve immunohistokimyasal özellikleri
Cytological, histological and immunohistochemical characteristics of the macrofollicular variant of thyroid papillary carcinoma
  1. Tez No: 406617
  2. Yazar: AYŞE GÜL GÜLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYKER TEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Papiller tiroid karsinomunun makrofolliküler varyantı (TPK-MFV), makrofolliküler yapısı ve ürkütücü olmayan sitolojik özellikleri nedeniyle adenomatöz nodüllerle (AN) karışabilecek nadir bir antitedir. Bu çalışmada TPK-MFV'nın sitopatolojik ve immunhistokimyasal özelliklerinin ayrıntılı olarak ortaya konması ve ayırıcı tanısında -varsa- ince iğne aspirasyon biopsisi (İİAB) ve özellikle nükleer faktör kappa B (NF-κB) olmak üzere immunhistokimya ile yeni ipuçları elde etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kırk TPK-MFV, 20 TPK (10 TPK-folliküler varyant/FV ve 10 TPK-klasik varyant/KV) ve 20 AN olgusu histopatolojik ve sitopatolojik açıdan gözden geçirildikten sonra, tüm olgular CK-19, HBME-1, Gal-3 ve NF-κB immunboyanma skorları açısından değerlendirilmiştir. Tüm bulgular ilgili gruplar içerisinde istatistiksel açıdan kendi aralarında karşılaştırılmıştır. BULGULAR: İnce iğne aspirasyon biyopsilerinde nükleer irileşme, nükleer üstüste binme ve kromatin kabalaşmasının varlığına göre TPK-MFV ile TPK grupları arasında ve malign lezyonlarla AN grubu arasında anlamlı fark bulunurken (p≤0.05) TPK-MFV ile AN arasında bu bulgular açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Değerlendirilen diğer sitolojik parametreler grupları ayırmada kullanışlı görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The macrofollicular variant of papillary thyroid carcinoma (MFV-PTC) is a rare entity which can be confused easily with adenomatous nodules (AN) due to their macrofollicular architecture and bland cytologic features. In this study, we aimed to exhibit detailed cytopathological and immunohistochemical features of MFV-PTC and obtain -if ever exists- new clues with fine needle aspiration (FNA) cytology and immunohistochemistry, especially with nuclear factor kappa B (NF-κB) for differential diagnosis. Materials and methods: After reviewing forty cases of MFV-PTC, 20 cases of PTC (10 follicular variant/FV-PTC, 10 classical varyant/CV-PTC) and 20 cases of AN and their 43 FNAs histologically and cytologically, all cases were assessed in terms of cytokeratin-19 (CK-19), Hector Battifora mesothelial-1 (HBME-1), galectin-3 (Gal-3) and NF-κB immunostaining scores. All findings in related groups were compared statistically with each other. Results: Comparement of nuclear enlargement, nuclear overlapping and chromatin coarsening in FNA biopsies were found to be statistically different between MFV-PTC and PTC and between malignant lesions and AN (p≤0.05), while no relationship between MFV-PTC and AN was found with respect to these findings. The other evaluated cytological parameters were not seem to be useful in differentiating the groups.