Tiroidin folliküler paterndeki lezyonları ve klasik tiroid papiller karsinomun ayırıcı tanısında sitolojik özelliklerin ve nükleer yapı analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of cytological characteristics and nuclear structure analysis of the thyroid's follicular patterned lesions and classical papillary thyroid carcinoma
  1. Tez No: 447187
  2. Yazar: EMEL RODOPLU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA PINAR UYAR GÖÇÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tiroid sitolojisinde tanı açısından en problemli vaka grubu folliküler varyant papiller karsinomdur (FVPTK). FVPTK histopatolojik olarak da kendi içinde heterojen bir gruptur: İnvaziv enkapsüle FVPTK, non invaziv enkapsüle FVPTK ve invaziv non enkapsüle FVPTK. FVPTK'ya sitolojide tanı vermek zordur ve tiroidin folliküler patern yapan benign (folliküler adenom, adenomatöz nodül) ve malign (folliküler karsinom) antiteleri ile ciddi tanı zorluğu yaratmaktadır. Sitolojinin net tanı koyamadığı ve Bethesda raporlama sistemine göre çoğu zaman“Önemi belirsiz atipi (AUS), folliküler neoplazi veya benign tanısı almakta olan FVTPK tanısında moleküler çalışmalar da yardımcı olamamaktadır. Çünkü enkapsüle FVPTK ile folliküler adenom (FA) ve folliküler karsinom (FK) benzer moleküler özelliklere sahiptir. Son dönemdeki çalışmalar hastaları fazla tanı ve gereksiz fazla tedaviden korumayı amaçlayan yeni bir isimlendirme, papiller benzeri nükleer özellikler içeren non-invaziv folliküler tiroid neoplazisi, NIFTP, üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yapılan araştırmalar folliküler bir lezyon olan NIFTP'nin sitolojik olarak klasik PTK ve folliküler neoplazilerden ayrı bir antite olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında tiroidin folliküler paterndeki lezyonları ve klasik PTK'nın sitolojik özellikleri incelenmiş ve morfometrik çalışma ile nükleer yapı analizleri karşılaştırılmış olup gruplar arasındaki farkılılıklar araştırılmıştır. 2008- 2016 yılları arasında GÜTF Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda incelenmiş ve histopatolojik olarak tanısı tiroidektomi materyallerinde doğrulanmış olan 132 hastanın (38 adet NIFTP, 21 adet İFVTPK, 24 adet klasik PTK, 19 adet FA, 10 adet FK ve 20 adet AN) sitoloji materyalleri incelenmiştir. Bunların PAP, Diff qwik ve H&E boyalı sitoloji lamlarındaki hücrelerin selülarite, kohezyon durumu, kolloid olup olmaması, papiller düşüş paterni, üstüste düşüş, nükleer boyut, nükleer membran düzensizliği, nükleer çentiklenme, intrasitoplazmik pseudoinklüzyon, kromatin yapısı (granülarite), nükleol belirginliği, mikro/makrofolliküler patern, dev hücre ve fibröz doku varlığı, lenfosit sayısı, Hürthle hücresi ve makrofaj varlığı, 'nükleer molding' ve üç boyutlu düşüşleri ”var, yok, az/ seyrek, hafif" olarak 28 parametre ile değerlendirilmiştir. Ayrıca her gruptan 10'ar vakaya ait PAP camlarından 30'ar hücre seçilerek nükleus alanı, çevresi, şekli (eliptik/yuvarlak), konveksliği (girinti çıkıntı), nükleer kontur düzensizliği ve kromatin homojenitesi morfometrik olarak nükleer yapı analizi ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre tiroidin folliküler patern yapan lezyonları ve PTK morfolojik olarak farklı özellikler içermektedir. Özellikle papiller düşüş paterni PTK için çok spesifiktir. Buna karşılık folliküler paterndeki lezyonlar ağırlıklı olarak mikrofolliküler patern içermektedir. PTK, NIFTP grubundan farklı olarak papiller düşüş paterni gösteren, sıkı koheviz gruplardan oluşmakta, daha sık üç boyutlu düşüş göstermektedir, skuamoid sitoplazmalı hücreler içermektedir ve hücrelerin kromatin paterni granülerdir. PTK ve İFVTPK grubu vakaları neredeyse tüm parametrelerde benzerlik göstermekte olup İFVTPK vakalarının PTK'nın hemen tüm özelliklerini biraz daha az miktarda içermektedir. PTK'nın daha fazla papiller düşüş paterni yapması ve belirgin molding göstermesi ile bu vaka grupları ayrılabilirler.
Özet (Çeviri)
The most problematic cases in thyroid cytology is follicular variant papillary thyroid carcinoma (FVPTC). FVPTC is a heterogeneous group histopathologically as: Invasive encapsulated FVPTC, non-invasive encapsulated FVPTC and invasive non-encapsulated FVPTC. Cytologic diagnosis of FVPTC is a challenge because it causes diagnostic difficulties between benign (follicular adenoma, adenomatous nodule) and malignant (follicular carcinoma) follicular patterned thyroid lesions. Cytologic diagnosis of FVPTC is mostly“atypia of unknown significance'' (AUS), follicular neoplasm (FN) or benign according to the Bethesda reporting system and molecular studies are not helpful in the differential diagnosis. Because encapsulated FVPTC, follicular adenoma (FA) and follicular carcinoma (FC) have similar molecular changes like as RAS mutations in nearly 40% of patients. Recent studies have focused on a new nomenclature NIFTP (noninvasive follicular thyroid neoplasm with papillary-like nuclear features) aimed at protecting patients from overdiagnosis and overtreatment. The investigations show that the follicular lesion, NIFTP, is cytologically different from classical PTC and follicular neoplasms. In this study, the cytologic features of the follicular patterned lesions of thyroid and classical PTC were examined and morphometric nuclear structure analyzes was done. The differences between the groups were compared. 132 patients' cytologic and histopathologic slides (38 NIFTP, 21 IFVPTC, 24 classic PTC, 19 FA, 10 FC and 20 AN) diagnosed between 2008 and 2016 at the Pathology Department of Gazi University Medical Faculty were retrieved from the archive. Their histopathologic confirmation in thyroidectomy specimens were done by two pathologists. The PAP and Diff qwik stained cytology slides were evaluated for 28 parameters as ”absent, exist, or rare / mild (