Glukokortikoid reseptör gen varyantlarının psoriasis hastalarında değerlendirilmesi
Evaluation of glucocorticoid receptor gene variants in psoriasis patients
- Tez No: 406619
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Psoriasis immün yanıt sonucu gelişen kronik seyirli inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Glukokortikoidler (GC) normal metabolizma işleyişi için gerekli olmasının yanı sıra, güçlü anti-inflamatuvar özelliklerinden dolayı psoriasis dahil bir çok inflamatuvar hastalıkta kullanılmaktadır. GC'ler etkilerini glukokortikoid reseptörleri (GR) aracılığı ile gösterirler. GR genindeki (NR3C1) genetik varyasyonlar GR'lerin GC'lere ve DNA'ya bağlanma yeteneğini etkileyediği gibi GR ekpresyonunu da etkileyerek GC duyarlılığını değiştirebilirler. Bu değişim GC direncine veya GC hipersensitivitesine neden olabilmektedir. Bu çalışmada GR genindeki SNP'lerin (Tth111I, N363S, BclI, rs33388 ve GR-9β) psoriasis hastalarında inflamasyon belirteçleri (CRP, TNF-α, IL-6) ve hastalık şiddeti (PASI) üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Psoriasis tanısı konmuş 101 birey çalışmamızın hasta grubunu, sağlıklı 83 birey ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. NR3C1 varyantlarının genotiplemesi Real-Time PCR yöntemiyle tespit edilmiştir. Serum CRP seviyesi immünonefelometrik yöntemle, serum TNF-α ve IL-6 seviyeleri ise ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Serum TNF-α seviyesi Tth111I CC genotipi ile karşılaştırıldığında TT genotipi ve T alleli taşıyanlarda (CT+TT) artmaktadır. Serum IL-6 seviyesi ise hem CT ve TT genotipinde hem de T alleli taşıyanlarda artmıştır. Bununla birlikte serum TNF-α seviyesi GR-9β AA genotipi ile karşılaştırıldığında GG genotipinde, serum IL-6 seviyesi ise AG genotipi ve G alleli taşıyanlarda (AG+GG) istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır. Ayrıca serum TNF-α ve serum IL-6 seviyeleri Tth111I ve GR-9β birlikte taşımayanlar ile karşılaştırıldığında bu polimorfizmleri beraber taşıyanlarda artmıştır. Sonuç olarak; GC direnciyle ilişkili olduğu bilinen Tth111I ve GR-9β polimorfizmleri, psoriasis hastalarında TNF-α ve IL-6 pro-inflamatuvar sitokinlerinin serum seviyelerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease of skin which emerges as a result of immun response. Glucocorticoids (GC) are essential for the human metabolism and are also used to treat inflammatory diseases including psoriasis due to their anti-inflammatory effects. GC effects are mediated by the glucocorticoid receptors (GR). Genetic variants in GR gene (NR3C1) may affect the ability of binding of GR to GC and DNA. It may also affect the GR expression and change the sensitivity to GC. This variance may lead to GC resistance or GC hypersensitivity. Our aim was to investigate the effects of SNPs (Tth111I, N363S, BclI, rs33388 and GR-9β) in GR gene on the inflammation markers (CRP, TNF-α, IL-6) and the disease severity (PASI) in psoriasis patients. Patient group includes 101 individuals diagnosed with psoriasis and healthy 83 people forms the control group. Genotypes of NR3C1 variants were detected by Real-Time PCR. Serum CRP levels were measured with immunonephelometric method, serum TNF-α and IL-6 levels were determined by ELISA. Serum TNF-α levels were higher in the individuals with TT genoype ve T allele (CT+TT) then the ones with Tth111I CC genotype. Serum IL-6 levels were elevated in both CT and TT genotypes and T alleles. Besides this, serum TNF-α levels were increased significantly in GG genotype when compared with the GR-9β AA genotype. Serum IL-6 levels were increased significantly in G alleles (AG+GG). Moreover, serum TNF-α and serum IL-6 levels were increased in the ones having both Tth111I and GR-9β polymorphisms. As a result; Tth111I and GR-9β GC polymorphisms, which are known to be related with GC resistance, elevates the pro-inflammatory cytokines TNF-α and IL-6 levels in psoriasis patients.