Alfa 1 antagonistlerin rat kalp dokusundaki oksidatif sistem üzerine etkileri
Effects of ALPHA 1 antagoni̇sts on oxi̇dati̇ve system of rat heart tissue
- Tez No: 406620
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH), prostatın stromal ve epiteliyal komponentlerinde meydana gelen ilerleyici sürecin adıdır. BPH tedavisinde hastaların tercihi ilaç tedavisidir. Bunun sebebi daha tesirli seçeneklerin varlığının bilinmesi ve ameliyatın idrar kaçırma, ereksiyon ve ejakülasyon bozukluğu gibi ardıl sorunlarıdır. Prostatik stromadaki düz adalelerin gevşetilmesine yönelik olarak alfa reseptör blokerler kullanılmaktadır. Alfa 1 adrenerjik reseptörler alt üriner sistem, kalp, karaciğer, vasküler ve oküler düz kaslarda mevcuttur. Yapılmış çalışmalarda BPH tedavisinde kullanılan alfa blokerlerin koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliğinde mümkün olduğunca tek başına kullanılmaması gerektiği bildirilmiştir. Bizim yapmış olduğumuz çalışmada alfa 1 antagonistlerin rat kalp dokusundaki oksidatif sistem üzerine etkileri incelenmiş olup bu amaçla kalp dokusunda SOD, MDA, GSH-Px ve NO seviyeleri araştırılmış olup literatürde alfa 1 antagonitlerin kalp dokusu üzerine oksidatif etkisini inceleyen çok sınırlı sayıda çalışmaya rastladık. Çalışmamızda SOD, MDA ve GSH-Px seviyelerinde kontrol grubu ile Terazosin, Doxazosin, Alfuzosin, Tamsulosin grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. NO seviyesinde Tamsulosin grubu ile kontrol grubu ile arasında anlamlı fark bulundu (p=0,004). Ayrıca Tamsulosin grubu ile Terazosin grubu arasında da anlamlı bir fark bulundu (p=0,032). Buradan hareketle şunu söyleyebiliriz; Tamsulosin grubu, kontrol grubu ve Terazosin grubuna göre NO seviyesini anlamlı derecede artırmıştır. Tamsulosin'in, diğer alfa antagonistlere oranla nitrik oksit seviyesini anlamlı derecede artırması neticesinde artan nitrik oksidin kalp kası hücrelerinde gevşetici rol oynaması ve dolayısı ile damarları genişletici etkisi nedeniyle kalp dokusu üzerinde daha az yan etki meydana getireceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Benign prostat hyperplasia (BPH), is a progressive process occuring in the stromal and epithelial components of the prostate. Primary expectation of the patients with BPH is medical treatment. This is because of the well-known effective treatment alternatives and the complications of the opration such as, urine incontinans, erection, ejaculation. Alpha receptor blocking agents are used for relaxation of the smooth muscles in the prostatic stroma. Alpha 1 adrenergic receptors are present in lower urinary system, heart, liver, vascular and ocular smooth muscles. It is suggested that alpha blocking agents should not be used alone in the treatment of coronary heart disease and heart failure as soon as possible. Our aim was to investigate the effects of alpha 1 antagonists on oxidative system of rat heart tissue. SOD, MDA, GSH-Px and NO levels were evaluated. Studies about the effects of the alpha blocking agents on heart tissue's oxidative sytem are limited. There was not an significant difference between Terazosin, Doxazosin, Alfuzosin, Tamsulosin groups in means of SOD, MDA and GSH-Px levels. NO levels were siginificantly different between Tamsulosin group and the control group (p=0,004). In addition, Tamsulosin group and Terazosin group were also significantly different (p=0,032). According to these results we can say that Tamsulosin group had higher NO levels than control and Terazosin group. Tamsulosin's enhancer effect on NO levels leads to relaxation of the heart muscle and vascular relaxation, and so fewer side effects than other alpha antagonists.